Perwoll Perwoll Perwoll

ÇİÇEKLERDEN İLHAM ALIN!

Küçük yastıklar harikadır, fakat çiçekler her alana hareket, güzellik ve sıcaklık katan sihirli iç tasarım öğeleridir. Ancak, gözlerimize ve burunlarımıza hitap eden bu kadar çok çeşit çiçek varken evinizin dekoruna en iyi gidecek çiçeklere, düzenlemelere ve vazolara nasıl karar vereceksiniz? Çok kolay! İşte mükemmel çiçek sunumunu oluşturmak için ihtiyacınız olan temel rehber:

Vazoların hası

Çeşitli cam vazolardan oluşan bir koleksiyon.

Geleneksel seramikten modern cam vazolara kadar, çiçekleri sergilemenin birçok yolu vardır. İşte yaygın olarak kullanılanlardan birkaçı:

  • Dar boğazlı vazo – alt kısmı geniş, yukarıya doğru incelen klasik bir şekli vardır. Şu çiçekler için uygundur: yapraksız ince sapları ve çok az yaprağı olup büyük veya etkili çiçekleri olan bitkiler. Örneğin, şakayık, düğün çiçeği veya ortanca.
  • Gonca vazosu – dar boğazlı küçük bir vazodur. Şu çiçekler için uygundur: lavanta veya bebek mavisi okaliptüs yaprakları. Birkaç tanesi yan yana yerleştirildiğinde daha güzel görünür.
  • Silindir vazo – uzun ve silindir gibidir, alt ve boyun kısımlarının çevreleri eşittir. Şu çiçekler için uygundur: Çok yapraklı çiçekler. Örneğin kır çiçekleri ve söğüt okaliptüs dallarıyla birlikte bahçe gülleri için uygundur.
  • Küp vazo – kısa ve küp şeklindedir, boyun kısmı geniştir. Şu çiçekler için uygundur: kısa saplı, küçük çiçekli ve bol yapraklı çiçekler. Örneğin, şebboy, pembe protea, anemon çiçeği ve godetya.
  • Geniş ağızlı vazo – tabanı kalındır ve ağız kısmı yukarıya doğru genişler. Şu çiçekler için uygundur: uzun saplı ve büyük çiçekli bitkiler. Gelin çiçeği, lale, bahar yıldızı ve çeşitli yeşillikler uygundur.
  • Yuvarlak vazo – kısa ve top gibi yuvarlak veya uzun oval biçimli olabilir. Şu çiçekler için uygundur: jerbera, gül veya kasımpatı gibi kısa saplı ve büyük çiçekli bitkiler.

Klasik vazoların yerine kullanabildiğimiz eğlenceli modern bir havası olan kavanoz, sepet veya sürahi gibi alışılmadık çiçek kaplarından da bahsetmezsek olmaz.

ÇİÇEK GÜCÜ

Gül mü, menekşe mi yoksa egzotik görünümlü dikenli bir buket mi? Bu sorular çiçekçide seçim yapmaya çalışan birçok kişinin aklını kurcalıyor olabilir. Bu kadar çeşit çiçek arasından ev dekorunuza uyan doğru çiçeğe karar vermek zor olabilir. Bu sorunu aşmak için deneyimli profesyoneller üç şeyi göz önüne alırlar:

1. Tarz

Dar boğazlı bir vazoya gül yerleştiren bir kadın.

Gül gibi bazı bitkiler daha klasik, romantik ve geleneksel çiçek düzenlemeleri için uygundur. Ayçiçeği gibi diğer çiçekler ortama kır havasını davet ederken, sade ve ince hatları olan çiçekler modern ve minimalist dokunuşlar yapar.

Benzer şekilde sıkı, daha bitişik çiçek düzenlemeleri resmi bir hava yaratırken, gevşek yapılmış, içinde daha fazla yaprak ve kır çiçeği bulunan buketlerin daha rahat ama yine de modern bir görünümü vardır.

2. Boyut

Pembe çiçeklerin ve yeşilliklerin olduğu silindir bir vazo.

Çiçek düzenlemesi söz konusu olduğunda boyut önemlidir. Bir pars zambağı gonca vazosunda çok alakasız durabilir; aynı şekilde silindir vazoya konulmuş küçük bir mavi kantaron buketi absürt bir görüntü oluşturabilir. Vazonuzu ve kaplamayı düşündüğünüz alanı göz önüne alın, böylece uygun çiçekler hakkında daha net bir fikir edinebilirsiniz.

Önemli ipucu: Her buketin ve çiçek düzenlemesinin dengeye ihtiyacı vardır, bu yüzden büyük vazoları ve alanları doldururken bile farklı boyutlarda çiçekler kullanın ve yatıştırıcı bir görsel denge oluşturmak için yeşillik kullanmayı unutmayın.

3. Renk teması

Gri hareketli bir duvarın önünde duran, içinde beyaz çiçekler olan silindir bir vazo.

Evinizdeki hangi renkleri ortaya çıkarmak istediğinizi düşünün; oturma odanızda bulunan tablodaki küçük parlak detayları mı, kanepenizdeki yastıkları mı, yoksa düz renkli duvarlarınızdan ayrılan hareketli motiflere sahip duvarınızı mı ön plana çıkarmak istiyorsunuz? Tezat oluşturan ve birbirini tamamlayan renkler, ev dekorunuzu üst seviyeye çıkarmak ve  ahenkli hale getirmek için idealdir. Renk paletine karar verdikten sonra çiçekleriniz için harika bir altlık alıp çiçek seçiminizi yapmalısınız.

Evinize güzellik, sıcaklık, karakter ve renk mi getirmek istiyorsunuz? En temel tasarım öğelerinden biri çiçeklerdir. Mükemmel çiçek düzenlemeleri yapmak için işte bilmeniz gereken her şey…

Pembe bir çiçek düzenlemesi yapan bir kadın.