Perwoll Perwoll Perwoll

EVDEN ÇALIŞMAK NASIL VERİMLİ OLUR

Evden çalışmak rüya gibidir; trafik derdi olmadan rahatça çalışırsınız. Adeta bir rüya. Ta ki camdaki parmak izlerini fark edene veya kitaplığınızı alfabetik olarak ve renklere göre düzenlemek için karşı konulmaz bir istek duyana kadar. En alışık olduğunuz ortamda dikkatinizi dağıtacak şeyler kolayca ortaya çıkar. Ama endişelenmenize gerek yok, işte en çok karşılaşılan zorlukları aşmanın ve home ofisinizde başarıya ulaşmanın sırları:

Kompakt, beyaz bir masada çalışan kadın.

KA-TE-GO-Rİ-LE-RE A-YIR-MAK

Hecelere ayırması zor olmasa da hayata geçirmesi oldukça zor bir eylemden bahsediyoruz ama yine de hayatınızı kategorilere ayırmak durumdasınız. En basit şekilde ifade etmek gerekirse, ev işleri tüm dikkatinizi dağıtırken mesleki performansınızın yüksek olmasını bekleyemezsiniz (aynı durum tam tersi için de geçerli). Home ofisinizi kurarken işiniz ve hayatınız iç içe geçmemeli; yani koltukta veya yatakta çalışmamalı veya ev işleri yapmamalısınız. Alışkanlıklarınızı hatırlatmayacak, çağrışımlardan uzak ve ev hayatınızdan uzaklaşmanızı sağlayacak bir alan seçin.

Doğru Ekİpmanlar

Kompakt, beyaz bir home ofis ortamı.

Başka yolu yok: Masanız kişiliğinizin, yaptığınız işin ve o işi yapma şeklinizin yansımasıdır:

  1. Yazı masası: Sade ve ferah, az alana ve saklama alanına sahip, işlerini en iyi şekilde dizüstü bilgisayar klavyeleriyle yapan minimalistler için uygun.
  2. Bilgisayar masası: Bir bilgisayar ve aksesuarları için uygun alan sağlayan birkaç ekstra özelliğiyle büyük bir ekrana ve not almak için alana ihtiyacı olan profesyoneller için ideal.
  3. Yönetici masası: Gösterişli ve geniş olan bu tarz masalar, eskiden sağlam ve ahşap olurdu, fakat şimdi daha sade ve minimalist tasarımlara sahip çeşitleri var. Çekmeceleri ve geniş yüzey alanı sayesinde fiziksel alana ihtiyacı olan veya yaratıcı çalışmalar yürüten profesyoneller için ideal.
  4. Ayakta çalışma masası: Ayakta durarak çalışabileceğiniz ve yüksekliği ayarlanabilinen bu tarz masalar, sürekli oturmalarını gerektiren yaşam tarzından endişe duyan profesyoneller için harika bir çözüm. Oturarak veya ayakta durarak çalışmaya imkân veren ayarlanabilir bu masalar, sağlığı ve rahatlığı dengelemek isteyen herkes için uygun bir seçim.

HOME OFİS OLARAK BENİMSEYEBİLECEĞİNİZ BİR ORTAM

Bir home ofis düzeninin yukarıdan görünümü.

Güzel bir oda ve masa yeterli değildir; bunların doğru şekilde yerleştirilmesi de gerekir. Eski Feng Şui yöntemleri, başarıya giden yolun doğru enerji akışından geçtiği fikrine dayanır. İşte dört temel kural:

  1. Denge: Home ofis mobilyalarınız odanın iki tarafında da orantılı yerlerde durmalı, masanız, yetkinin sizde olduğunu hissettirecek şekilde yerleştirilmeli (yani sırtınız kapıya dönük olmamalı).
  2. Sıcak mı soğuk mu: Metal gibi soğuk dokular daha sıcak dokularla dengelenmeli. Örneğin, ahşap size ilham vererek yaratıcılığa yönlendirir; saksı bitkileri ise sizi sakinleştirir ve havayı temizler.
  3. Işık: Işık doğal ve bol olmalı; floresan lambalardan ve sarı tonlarındaki ışıklardan kaçının.
  4. Renk ve sanat: Enerji ve ilham veren renkler ve motifler seçin. Manzara resimleri ile doğayı odanıza getirebilir ve parlak bir renkle yaratıcılığınızı besleyebilirsiniz.

EŞYALARIN ORGANİZE EDİLMESİ

Mobilyaları doğru şekilde yerleştirerek home ofisinizi hazır hale getirdikten sonra yapmanız gereken tek bir şey kalıyor: İş araç gereçlerinizi organize etmek. Neyse ki bu içgüdüsel olarak yapılabilir. İlk olarak gereksiz şeylerden kurtulmalısınız. Gerçekten ihtiyacınız olan şeyleri gözden geçirin ve minimal olmaya çalışın. Daha fazla eşya daha fazla dikkat dağınıklığı anlamına gelir. Sonra, iş akışınızı ve en çok kullandığınız şeyleri düşünün ve çalışma şeklinize uyan, pratik saklama çözümleri sunan kaliteli ürünler alın (sizin uyum sağlamak zorunda kalacağınız şirin depolama ürünlerini tercih etmeyin). Her gün kullandığınız şeylerin erişilebilir yerlerde olmasına dikkat edin. Dolaşan kablolarınızı düzeltin ve bunları masanıza veya duvara iliştirin ve sade kablo kutuları veya sepetler kullanarak kalan kablo karmaşıklıklarını gizleyin. Son olarak gizleyemediğiniz teknolojik ürünleri kabullenin. Modem gibi ekipmanlar üstleri kapatıldığında aşırı ısınabiliyor, bu yüzden özel tasarımlı çözümlerden yararlanın ya da daha iyisi bunları gözünüzden uzak, havadar yerlere yerleştirin.

Kaldırım taşları topuklu ayakkabılar için neyse, dikkat dağıtıcı öğeler de home ofisiniz için öyledir: Karşınızda en çok karşılaşılan zorluklardan kaçınmanın ve mesleki performansınızda en iyiye ulaşmanıza imkân sağlayacak güzel bir çalışma alanı oluşturmanın yolları.

Beyaz mobilyalarla döşenmiş havadar bir ofiste duran kadın.