Perwoll Perwoll Perwoll

PERWOLL'ÜN SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞE VERDİĞİ ÖNEM

Perwoll; harika kokan, renkleri ve dokuları yenilemede rakipsiz bir markadır, peki sürdürülebilirlikteki konumu nedir? Bir çamaşır deterjanını giysilerinizde kullanmadan önce amaçlarını öğrenmek istiyorsanız doğru yere geldiniz. 

Perwoll ve ana şirketi Henkel hakkında bilmeniz gereken dört şey:

1. Üstün başarılı bir A.I.S.E üyesi

Bir yaprakta birikip düşmekte olan temiz su damlası

A.I.S.E’yi duydunuz değil mi? Hayır mı? Resmi Adı Uluslararası Sabun, Deterjan ve Bakım Ürünleri Derneği olan ve Avrupa kıtasında 900’den fazla üye şirkete sahip dernek, Avrupa’nın1 resmi temsilci sanayi kuruluşudur. Vizyonu, inovasyon ve sürdürülebilirliktir. Dolayısıyla A.I.S.E kendini, sürdürülebilir temizlik tedbirlerini artırmaya ve sanayinin ürün çevresel ayak izini (PEF – product enviromental footprint)2 geliştirmeye adamıştır. 

Bu derneğin bir üyesi olan ve bu vizyona aynı şekilde uyan Perwoll, yalnızca A.I.S.E’nin su ekotoksisitesi hususundaki çevresel güvenlik kontrolünü geçmekle kalmayan aynı zamanda derneğin dozaj ve ambalaj kriterlerini sağlayan formüller geliştirmiştir. Bu hareket Perwoll’e, prestijli organizasyon dahilinde Gelişmiş Sürdürülebilirlik Ürün unvanını kazandırmıştır.

2. ENERJİ BİLİNCİ

Sıradağların tepesindeki rüzgar çiftliğinin kuşbakışı bir görünümü

Sürdürülebilirliğin önemli bir kısmı da enerji bilincine sahip üretimdir. Bu doğrultuda Perwoll ürünleri, Uluslararası Standardizasyon Teşkilatı (ISO) tarafından geliştirilen çevresel yönetim standartları doğrultusunda gerçekleştirilen sürdürülebilir ve enerji bilincine sahip üretim belgesine sahip fabrikalarda üretilmektedir. Bu standartlar şunlardır:

  • ISO 14001; çevresel performans, atıkların azaltılması ve kaynakların verimli kullanılmasını kapsayan en önemli çevresel yönetim sistemi standardıdır 
  • ISO 50001; etkinlik, güvenlik, kullanım ve tüketim de dahil olmak üzere enerji performansının sürekli olarak geliştirilmesine ilişkin bir belgelendirmedir 
  • ISO 9001; etkinlik ve memnuniyet gibi alanları kapsayan bir kalite yönetim sistemi standardıdır

3. SAĞLIK VE GÜVENLİK ALANLARINDA BİR YENİLİKÇİ

Suyu bir tüp içinde test eden bir bilim insanı

Bazen göz ardı edilse de sağlık ve güvenlik, sürdürülebilirliğin önemli alanlarıdır. Perwoll, tamamı cilt için yumuşak olan formüllerinin kimyasal gelişiminde bu iki hususu ele almaktadır.

4. SÜRDÜRÜLWBİLİR UYGULAMALARIN ŞAMPİYONU

Papatya tutan bir kadının yakın çekimi

Son olarak, çığır açan Perwoll Yenileme & Onarım formülü sürdürülebilir uygulamaları iki hayati yolla destekliyor. Birincisi, az enerji harcayan yıkama programlarındaki etkinliği sayesinde tüketicilerin enerjilerini ve iklim ayak izlerini minimuma indirmelerine olanak sağlıyor. İkincisi, adından da anlayabileceğimiz üzere Perwoll formülü giysileri yeniliyor ve bu sayede, artan uzun ömürlülük ve kalite sunmasının yanı sıra giysilerin savurganca çöpe atılmasının ve bilinçsiz alışveriş davranışlarının da karşısında duruyor. Buna ek olarak yeni #ModasıGeçmez portalı, tıpkı sizin gibi okuyucuları bilgilendirmenin ve güçlendirmenin bir adım ilerisine giderek, sürdürülebilirlikte adımlar atıyor ve hepimiz için daha iyi bir geleceği garantiliyor.

Image credits
Header image: Getty Images
Image of woman's hands holding a sapling: Getty Images
Image of a drop of clear water pooling off a leaf: Getty Images
Image of a wind farm atop a mountain range: Getty Images
Image of a female scientist testing water in a beacon: Stocksy
Image of a woman holding a daisy: Getty Images

 

Kaynaklar:
1. A.I.S.E
2. A.I.S.E PRODUCT ENVIRONMENTAL FOOTPRINT (PEF)