Perwoll Perwoll Perwoll

#YenidenYaşayın

Yavaş modanın yüzleri

Yavaş modanın yüzleri: Iryna Avestiyan

Yavaş moda tasarımıcıs Iryna Avestiyan bebekler ve çocuklar için etik moda markası OMOLOKO'nun yaratıcısı. Onun sürdürülebilir tasarımları nesilden nesile aktarılabilecek zamansız parçalar. Iryna ile neden OMOLOKO'yu yarattığı, tasarımlarının arkasındaki ilhamları ve neden yavaş modanın destekleyicisi ve savunucusu olduğunu konuştuk.

Neden OMOLOKO'yu yarattınız?

Iryna Avetisyan peering through her mother’s sewing machine

OMOLOKO, küçük kızım favori oyuncağı için bir ceket yapmamı istediğinde başladı. Ona aynı elbiseden yapmalı mıyım diye sordum. Gözleri keyif ve heyecanla o kadar çok parladı ki benim de bir yavaş moda tasarımcısı olarak hikayem başladı. Ama çocuklar için normal perakendecilerden farklı orijinal ve sürdürülebilir bir moda yaratmak istedim. Farkettim ki çocuk kıyafetleri parlak renkler ve süslerle dolu. Bu yüzden ben dikkatimi keten ve doğal renklere vermek, aynı zamanda kıyafetlerimin doğal ve sürdürülebilir materyallerden üretildiğine emin olmak istedim.

Çalışmalarınıza koyduğunuz düşünceler nelerdir?

Iryna Avetisyan behind sustainable brand OMOLOKO reveals the inspiration behind her slow fashion items

Yavaş moda ben ve ekibim için çok önemli, bu yüzden kıyafetlerimizin üretimi sırasında attığımız bütün adımlarda üreticiler ve tüketiciler için bilinçli tercihler yapılıyor. İşimizin en önemli taraflarından bir tanesi bütün üretimin tek bir yerde olması ve bu bizim için anavatanımız Ukrayna. Tasarımın yaratılmasından tüketiciye sevk edilmesine kadar bütün süreç buradan yapılıyor. Böylece bütün kaynak materyallerimiz organik ve doğada çözünebilir kumaşlardan yapıldığı için sıfır atık üretimine de uyabiliyoruz. Önem verdiğimiz bir diğer şey ise her sezon koleksiyonumuzu değiştirmememiz. Kaliteyi miktardan ön planda tutuyoruz. Böylece en çok satan ürünlerimizi tutuyoruz ve ürünlerimiz doğada çözünebilir olmasına rağmen atık sağlamıyoruz.

Aileler çocukları için yavaş moda kıyafetler almayı düşünmeliler mi?

Two beautiful OMOLOKO rompers made of sustainable materials

Çocuklar için yavaş moda kıyafetleri muhtemelen bir hızlı moda markasında bulabileceğinizden daha pahalıya gelecek ama güzel bir sebep için. Onların kesinlkle daha uzun süre keyfini çıkaracak ve takdir edeceksiniz. Artık kıyafetleri küçük sahiplerinin üzerine olmadığında onları hediye olarak başkasına vermeleri veya ileriki jenerasyonlar için saklamaları konusunda cesaretlendiiryoruz. Kızınızın ve daha sonra onun kızının bebeklik veya çocukluk fotoğraflarında aynı elbiseyi giydiklerini görmek gerçekten çok özel. Ayrıca bu yavaş moda örneğinin çocuklara (ve yetişkinlere) alışveriş ihtyiacını azaltarak çevreyi önemsemeyi öğrettiğini hissediyoruz. Ve kıyafetlerimiz zamansız olduğu için kızınızın kızı veya oğlunuzun oğlunun da onları ailemiz, arkadaşlarımız ve müşterilerimizin sevdiği kadar seveceğine eminiz.

Favori parçalarınızdan birinin arkasındaki hikayeyi bizimle paylaşabilir misiniz?

A leaf cushion is one of the fair fashion stapes in Iryna Avetisyan’s collection

Biz kırsal bir bölgede yaşadığımız için uzun yürüyüşlere çıkmayı seviyoruz ve bu yürüyüşlerde dökülen yaprakları ve dalları topluyoruz. Kızım bulduğu yapraklardan birinin resmini çizmeye karar verdi. Onu resim yaparken görünce bu resmi ketenden yapma isteği içimi kapladı. Şimdi bu keten yapraklar dünyanın dört bir yanındaki evlere dağılmış durumda. Küçük kızımın, çocuklar için yaptığım sürdürülebilir moda tasarımlarının ilhamı olduğunu gururla söyleyebilirim. Onun meraklı ve maceracı ruhu neredeyse bütün işlerimde bulunabilir.

Image credits

Header image: Omoloko (PR)
Image of a child peering through her mother’s sewing machine: Omoloko (PR)
Image of two beautiful OMOLOKO rompers: Omoloko (PR)
Image of leaf cushion: Omoloko (PR)