Skip to Content

Çamaşır yıkama ipuçları, SSS ve genel bilgiler

  • Elde yıkama, yün yıkama programı veya elde nazikçe yıkama
  • Perwoll Yünlüler & Narinler gibi özel hassas çamaşır deterjanları ile yıkama
  • Mekanik işlemlerden kaçınma (yoğurma, sıkma, vb.)
  • Havluyla ıslaklığı alma
  • Sererek kurutma

Eğrilmiş yün ipliğin lifi, çitileme, sıkma veya bastırma gibi mekanik işlemlerden geçtiğinde, ince kılları birbirine karışır. Çok yüksek sıcaklıkta yıkamak da, yün lifin kabarmasına neden olur. Siz de yün yıkama deterjanı yerine klasik veya renkli yıkama deterjanı kullanırsanız, yüne daha da zarar verme riski ortaya çıkar. Sonuçta çamaşırınız zarar görebilir veya delinebilir. Bu yüzden, Perwoll Yünlüler & Narinler hassas çamaşır deterjanı kullanmak en doğrusudur.

Eğer giysi, “makinede yıkanabilir” veya “makinede yıkanabilir yün” etiketine sahipse yapabilirsiniz. Bu durumda, yün döngüsünde yıkanabilir ve yaklaşık 20 saniye boyunca döndürülebilir. Çok hassas olan yün giysiler de, “yün için elde yıkama programı” kullanıldığı takdirde yıkanabilir. Bunun için lütfen Perwoll Yünlüler & Narinler hassas çamaşır deterjanını kullanın. Sahip olduğu özel köpük, giysi için makinedeki mekanik işleme veya elde yıkamada sırasında oluşabilecek hasara karşı koruyucu görevi görür.

Kuş tüyü oldukça elastiktir. “Ağırlık olmadan sıcaklık” özelliği, kuş tüyünü, birinci kalite nevresim ve ılık, sarılınası kışlık parçalar için vazgeçilmez bir malzeme haline getirir. Kuş tüyünü, örneğin Perwoll Yünlüler & Narinler hassas çamaşır deterjanı ile, yün veya hassas programda 30°C sıcaklıkta yıkayın. Kuş tüylü kumaşları veya nevresimleri açık havada veya serip arada sırada elinizle kabartır gibi yaparak kurutabilirsiniz. İsterseniz, düşük sıcaklıkta kurutucuda da kurutabilirsiniz.

İç çamaşırı, korse özellikli çamaşırlar, çorap ve benzeri giysiler, poliamid, polyester ve poliakrilik gibi yapay liflerden ve kimi zaman da az miktarda viskoz ve pamuk gibi diğer liflerle karışımından elde edilir. Bu liflerin birçok olumlu özelliği vardır: Şekillerini koruyan, kırışıklığa dirençli, yıkaması kolay, çabuk kuruyan ve nadiren ütü ihtiyacı olan kumaşlardır. Renkli sentetikler, maksimum 40°C'de ve ideal olarak Perwoll Yünlüler & Narinler hassas çamaşır deterjanı ile yıkanmalıdır. Çamaşır daha sonra ıslakken asılmalı ve parlak güneş ışığından kaçınarak kurumaya bırakılmalıdır. Gerekirse, düşük ısıda ve nemli bir bezin altında hafifçe ütülenebilir.

Keten, keten bitkisinin saplarından üretilir ve en eski kumaş liflerinden biridir. Parlak bir yüzeyi olan kumaş oldukça dayanıklıdır; tiftiklenmez ve kolay kolay kirlenmez. Renkli ve ağartılmamış keten için en uygunu maksimum 40°C'de Perwoll Yünlüler & Narinler hassas çamaşır deterjanı kullanılarak, bakımı kolay giysi programında yıkanmasıdır. Kurutmadan önce, giysileri düzgün bir şekle sokun ve asın. Keten çamaşırları kesinlikle çamaşır kurutucusunda veya kuvvetli güneş ışığı altında kurutmayın. Keten çamaşırlar için en iyisi, henüz nemliyken tersine çevrilip ütülenmesidir.

İpek, ipekböceklerinin kozasından elde edilir ve dünyanın en değerli liflerinden biridir. İpekten yapılan çamaşırların, yıkama sırasında sık sık karıştıkları için yıkanmadan önce renklerine göre ayrılması gerekir. İpeği, “yün” veya “hassas” döngüde, 30°C'de veya özel ipek programında yıkayın. Bakım etiketinde, ipeğin elde yıkanabileceği söyleniyorsa, 30°C'den sıcak olmayan ılık köpüklü suda hiç çitilemeden, bastırmadan veya sıkmadan, hızla ve nazikçe yıkanmalı veya makinede, özel bir elde yıkama ya da yün yıkama programı kullanarak yıkanmalıdır. İpek kumaşı kesinlikle suya daldırmayın veya sabunlu suda uzun süre dinlenmeye bırakmayın. Saf ipekten giysileri sererek kurutun; ipek bluz veya tişörtler için en iyisi askıda, suyu sıkılmadan kurutulmasıdır. Radyatörlerden ve direkt güneş ışığından uzak tutun ve henüz hafif nemliyken, tersini çevirerek düşük ısıda ütüleyin.

Viskoz, kimyasal içeriği değiştirilmiş doğal malzemelerden elde edilen bir lif çeşididir. İpeksiliği, hafifliği ve cilt üzerindeki kaygan yapısı viskozu, çok talep gören trend bir kumaş haline getirmiştir. Eğer bakım talimatları etiketine göre mahsuru yoksa, viskoz makinede sorunsuz olarak yıkanabilir. Viskoz, mekanik işlemlere karşı hassastır ve her zaman bakımı kolay çamaşır döngüsünde, 2/3'ü geçmeyen su miktarıyla yıkanmalıdır. Kumaşlar, düşük hızla kısa bir dönüş gerektirir ve sonrasında ipe asılıp sıkılmadan kurumaya bırakılmalıdır (kesinlikle çamaşır kurutucu kullanmayın). Henüz ıslakken veya nemli bir bez altında ütülenebilir. Eğer viskoz, kurutma sırasında kırışırsa, nemlendirilebilir ve düzgünce ütülenebilir.

Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi Beyaz&Doku, beyaz renkli pamuk, keten, sentetik, ipek ve karışım kumaşlı giysilerinizin bakımını sağlamak için özel olarak formüle edilmiştir. Aynı zamanda perdelerde kullanım için de uygundur; ağartıcı içermeyen formülü, zamanla cansızlaşan doğal lifleri yumuşatır ve grileşen beyaz çamaşırları tekrar hayata döndürür.

Sık sık yıkama sonucu, çamaşırın parlaklığı ve canlılığı solar. Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi serisine ait özel, renklendirici içermeyen Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi serisine özel, renklendirici içermeyen Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi Siyah&Doku ve Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi Renk&Doku formülleri, en sevdiğiniz giysilerin parlaklığını ve canlılığını tekrar kazandırır. Her yıkamada, rengi solan çamaşırlar tekrar can bulur ve ilk parlaklığına ve canlılığına kavuşur.

Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi ürün serisi, renklendirici veya ağartıcı içermez; içerdiği formül sayesinde zamanla cansızlaşan lifler tekrar yumuşar ve böylelikle grileşmiş katman ortadan kaldırılır ve renkler tekrar hayata döner. Sadece yumuşamış lifler, canlı renklerin ortaya çıkardığı ışığı doyasıya yansıtabilir.

Beyaz çamaşırların lifleri sadece temizlenmekle kalmamalı, aynı zamanda ışığı mükemmel yansıtabilmeleri ve yeni gibi parlak kalmaları için yumuşaklıkları ve kompaktlıkları da korunmalıdır. Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi Beyaz&Doku özel formülü, zamanla cansızlaşan lifleri yumuşatır. Her yıkamada, grileşen giysiler tekrar hayata döner ve canlılığını geri kazanır. Formülü, ağartıcı içermez.

Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi Beyaz&Doku, beyaz renkli perdelerin ilk parlaklığını ve canlılığını tekrar kazanması için kullanılabilir. Ağartıcı içermeyen formülü, beyaz renkli pamuk, keten ve sentetik giysilerin bakımı için özel olarak geliştirilmiştir. Aynı zamanda parlak beyaz sonuçlar elde edip perdelerin ilk parlaklığını ve canlılığını da geri kazandırır. 

Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi Renk&Doku, zamanla cansızlaşan lifleri yumuşatır ve rengi solan çamaşırları tekrar hayata döndürür. Sadece yumuşamış lifler, canlı renklerin ortaya çıkardığı ışığı mükemmel bir şekilde yansıtabilir.
Perwoll Geliştirilmiş Yenileme Etkisi Renk&Doku, yıkama sırasında bir çamaşırdan diğerine renk bulaşmasını da önler ve renkleri yaşama geri döndürür. Formülü renklendirici içermez.