Skip to Content
Bir kadın yukarı doğru bakıyor ve gülümsüyor

Senin Katkın

Doğru doz

Deterjanı doğru dozda kullandığınıza emin olmak için birkaç noktayı göz önünde bulundurmalısınız: Ne kadar deterjana ihtiyaç duyulduğu, özellikle su sertliğine bağlıdır. Ayrıca çamaşırın miktarı ve kirlilik derecesi, doğru dozda deterjan kullanmak için belirleyicidir. Aşağıdaki ipuçları, deterjanı doğru dozu belirlemenize ve de çevreye de katkı sağlamanıza yardımcı olacaktır.

 • Deterjan ambalajı üzerindeki dozlama önerisini dikkate alın: Her Perwoll ürününde dozlama önerileri bulacaksınız. Bu miktarlar  çamaşırların hafif, orta ve kuvvetli kirlilik  seviyelerine  göre ayırt edilmektedir. Bu nedenle çamaşırları yıkamadan önce kir seviyesine göre ayırmak da faydalı olabilir. Çamaşırlar ne kadar kirli olursa, o kadar fazla deterjan kullanmak  gerekir. Sıvı bir deterjan için daha yoğun bir deterjana kıyasla farklı miktarlar gereklidir. Türünden bağımsız olarak her ürün ambalajında su sertliğine uygun dozaj önerisi bulacaksınız.
 • Yerel su tedarikçinize kullandığınız suyun sertliğini sorun. Su sertliği bölgeden bölgeye farklılık gösterir. Emin olmak için yerel su tedarik şirketinizden su sertliğinizin doğru derecesini öğrenmelisiniz. Ardından, ürün etiketindeki tabloyu takip ederek ilgili su sertliğine göre deterjan dozajını seçebilirsiniz.
 • Çamaşır hacmi ve makine boyutu: Ambalaj üzerindeki dozaj miktarları, narin çamaşırlar için 2.5 kg yük isteyen tipik bir çamaşır makinesinin alacağı yük miktarına bağlıdır. Narin çamaşırlar için daha yüksek bir doluluk önermiyoruz.

Enerji tasarrufu nasıl yapılır?

Kullanılan enerjinin yaklaşık% 80'i ve çamaşır deterjanlarının CO2 ayak izi, kullanım aşamasından, yani evde gerçek yıkama işleminden kaynaklanmaktadır. Bunun başlıca nedeni, çamaşır makinesindeki suyu ısıtmak için gereken enerjidir. Bu nedenle, düşük sıcaklıklarda bile en iyi yıkama performansını sağlamak için deterjan formülümüzü yıllar içinde sürekli olarak geliştirdik. Giysilerinizi daha düşük sıcaklıkta yıkayabilir, temiz, güzel kokulu giysiler deneyimleyebilir, enerji ve dolayısıyla CO2 tasarrufu sağlayabilirsiniz. Ek olarak, yarım yüklü yıkama döngülerini önlemek için önerilen yükün tamamını mümkün olduğunca iyi kullanmanızı öneririz.

Bir parmak bir çamaşır makinesindeki "ECO" düğmesine basıyor

Su tasarrufu nasıl yapılır?

Hassas çamaşırlar için tamburun yarısını geçmeyecek kadar yıkama yükünü olabildiğince iyi kullanmak, sadece enerji tasarrufu sağlamaz, aynı zamanda sudan da tasarruf etmeye yardımcı olur.

Ayakizini hesapla

Bir kişi bir ağaca sarılıyor, yalnızca elleri görülebiliyor

Kişisel yaşam tarzı seçimlerinizin karbon ayak izinizi nasıl etkilediğini öğrenmek için Henkel ve Wuppertal Enstitüsü (Almanya) tarafından geliştirilen Ayak İzi Hesaplayıcıyı kullanmak için bir dakikanızı ayırın. Sağlanan tüm veriler anonim tutulacaktır.

https://www.henkel.com/sustainability/initiatives-and-partnerships/footprint-calculator

 • İçinde ne var?

  Perwoll, giysilerinizi daha uzun süre güzel tutmak için size en iyi bakım formülünü sunmak için durmaksızın çalışıyor.

 • Odak noktası olarak Sürdürülebilirlik

  Ambalajlarımızın işlevsel ve geri dönüştürülebilir olmasına büyük özen gösteriyoruz.

 • Henkel'de Ulaştırma & Lojistik

  Atmosferdeki Karbondioksit salınımının keskin bir şekilde artması, gezegenin ısınmasına neden oluyor ve bu iklim değişikliğinin ana nedeni.