Skip to Content

Yıkama etiketleri: Doğru bakımın anahtarı

Çamaşır makinesi işin en büyük kısmını halletse de, pamukluları yıkarken daha henüz yıkamaya başlamadan önce bile dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Bunun için en iyi nasıl hareket etmeniz gerektiğini size adım adım açıklıyoruz.

Giysilerinizin etiketinde yer alan tipik bakım sembolleri

En iyi tekstil bakımına giden yol, ilgili tekstilin etiketini incelemektir. Bu kural, pamuklu tekstiller için de geçerlidir. Bu etiketlerde yer alan yıkama sembolleri sadece yıkamayla ilgili önemli bilgiler vermekle kalmamakta, aynı zamanda yıkama sonrası bakım hakkında da bilgi vermektedir. Yıkama ve bakım sembollerinin doğru anlaşılması, özellikle ipek ve pamuklu gibi hassas kumaşlarda çok önemlidir.

Elde yıkama

Bu yıkama sembolü, giysinin maks. 30 °C'de elde (elde yıkama ile ilgili uygun önerileri bizden alabilirsiniz) veya elde yıkanabilir pamuklular için özel bir elde yıkama programına sahip makinelerde yıkanabileceğini göstermektedir.

Hassas yıkama

Bu yıkama sembolü, ipek ve pamuklu gibi hassas kumaşlar için tipik bir bakım sembolüdür. "Woolmark" etiketinde "Çamaşır makinesinde yıkanabilir" veya "Machine Washable Wool" bilgisini içeren özel donanımlı pamuklu tekstiller, her çamaşır makinesinin pamuklu veya hassas yıkama programında sorunsuzca yıkanabilmekte ve ardından kısaca sıkılabilmektedir.

Yıkanmamalı

En sevdiğiniz yeni pamuklu kazağınızın etiketinde bu yıkama sembolünü mü gördünüz? Bu şekilde işaretlenen giysiler ne elde ne de makinede yıkanmamalıdır. En iyisi bu durumda bir kuru temizlemeye başvurmanızdır.

Hassas kurutma

Bu bakım sembolü, yıkamanın kendisiyle değil, sonrasında yapılacak doğru bakımla ilgilidir. Etiketinde bu sembol bulunan giysiler, düşük sıcaklıkta kurutucuda kurutulabilir.

Kurutma makinesinde kurutmayın

Etiketinde bu bakım sembolü bulunan bir giysi, kurutma makinesinde kurutulmamalıdır. En iyisi, giysiyi kırıştırmadan düz bir şekilde sermeniz ve havada kurutmanızdır.

Düşük sıcaklıkta ütü

Elbette pamukluya yönelik en sık kullanılan bakım sembolleri listemizde ütü sembolleri de eksik olmamalıdır. Etikette bulunan bu bakım sembolüne göre, giysiler düşük sıcaklıkta ütülenebilir. Parlaklık veya baskı bakımından hassas olan ürünler, gerekirse araya kuru bir ütü bezi koyularak veya tersyüz edilerek ütülenebilmektedir.

Ütülenmemeli

Bu bakım sembolü son derece nettir: Burada ütü yapılmamalıdır. En iyisi, giysiyi elinizle düzleştirmeniz veya düz duracak şekilde bir yere bırakmanızdır.

Tüm yıkama sembolleri ve bakım sembollerine genel bakış

Giysinizin etiketinde yukarıda yer alan yıkama sembollerinden ve bakım sembollerinden farklı bir sembol mu bulunmaktadır? Öyleyse bunun ne anlama geldiğini öğrenmek için listemize bakın.

Bu yıkama sembolüne sahip giysi, normal yıkama programında maksimum 40 °C'ye kadar yıkanabilmektedir.

Bu yıkama sembolünün anlamı, giysinin normal yıkama programında maksimum 50 °C'de yıkanabilmesidir.

Bu durumda normal yıkama programında maksimum 60 °C sıcaklığa izin verilmektedir.

Üstünde bu yıkama sembolü bulunan giysiler, normal yıkama programında maksimum 70 °C'de yıkanabilmektedir.

Bu sembol, normal yıkama programında 95 °C'ye kadar sıcaklıklarla yıkama yapılabileceğini göstermektedir.

Bu yıkama sembolü, giysinizin hassas yıkama programında (örn. kolay bakım veya hassas yıkama programı) maksimum 40 °C'de yıkanabileceğini göstermektedir.

Bu sembol de hassas yıkama programını (örn. kolay bakım veya hassas yıkama programı) tavsiye etmekte fakat en fazla 50 °C önermektedir.

Bu sembole sahip bir giysiyi hassas yıkama programında (örn. kolay bakım veya hassas yıkama programı) en fazla 60 °C ile yıkayın.

Leğenin altındaki iki çizgi, özel hassas yıkama programını temsil etmektedir ve 30 °C de izin verilen maksimum sıcaklıktır.

Bu yıkama sembolüne sahip bir giysi, en fazla 40 °C sıcaklıkta özel hassas yıkama programında yıkanmalıdır.

Bu bakım sembolü, giysinin normal bir şekilde kurutucuda kurutulabileceğini göstermektedir.

Bu sembole sahip giysileri, tamamen ıslak bir şekilde, gölgeli bir yere bırakın.

Beni kurutmanın en iyi yolu bir çamaşır ipidir - diye belirtiyor, bu sembole sahip bir tekstil.

Bu sembol de çamaşır ipinde kurutmayı tavsiye etmekte fakat gölgeli bir yer seçilmesi gerektiğini belirtmektedir.

Etiketinde bu bilgi bulunan giysileri de gölgeli bir yerde bir çamaşır ipinde kurutun fakat giysiyi tamamen ıslak bir şekilde ipe asın.

Bu sembol sizin için ne anlama mı geliyor? Bu giysi, kuruması için gölgeli bir yerde, düz bir şekilde serilmelidir.

Tamamen ıslak durumdayken, yatırılmış şekilde kurutulmayı talep eden giysiler de bu bakım sembolüne sahiptir.

Ütünün üstünde yer alan iki nokta, giysiyi sınırlı derecede sıcaklıkta, yanı en fazla 150 °C'de ütüleyebileceğini göstermektedir.

Üç nokta da sınırlı bir sıcaklığı göstermektedir fakat bu sefer sınır 200 °C'dir.

Etikette bu bakım sembolü varsa, ağartma işleminde komple vazgeçmelisiniz. Sadece renkli ve hassas çamaşır deterjanı ile yıkayın.

Bu sembole sahip bir giysiler daha az hassastır ve hem klor hem de oksijenle ağartma işlemine (örneğin genel bir deterjanla) karşı mükemmel bir şekilde dayanıklıdır.

Bu sembol, ilgili giysinin oksijenli ağartıcıyla (örn. genel bir deterjan) işlem görebileceğini göstermektedir.

Bu sembole sahip bir giysiyi kuru temizlemeye vermemelisiniz.

Bu sembolde ise tam tersi söz konusudur: Lütfen sadece kuru temizlemeye verin!

Şimdi iş biraz zorlaşacak: Etiketinde bu sembol bulunan bir giysi, hidrokarbon, perkloretilen ve ayrıca R113 ve R11 çözeltileriyle temizlenebilmektedir.

Bu bakım sembolüne sahip giysiler için R113 ve hidrokarbon çözeltileri bir sorun değildir.

Islak temizleme yöntemi mi? Bu sembole göre sorun değil!

Bu sembole göre hidrokarbon, perkloretilen ve ayrıca R113 ve R11 çözeltileriyle temizleme yapılması mümkündür, ancak bu sadece sınırlı nem ve sıcaklıkla mümkündür.

Etikette bu sembolü görürseniz, giysinizi R113 ve hidrokarbon çözeltileriyle temizletebilirsiniz. Bu noktada da nem ilavesi ve sıcaklık sınırlamalarına dikkat etmelisiniz.

Islak temizleme yöntemine izin veren bu sembolü zaten tanıyorsunuz. Bu sembol ise sadece küçük bir ek getirmektedir: "Nem ilavesi ve sıcaklık konusunda kısıtlamalar vardır".

Çamaşır makinesinin doğru doldurulması

Bakım ve yıkama sembolleri kontrol edildiyse, makinenin doldurma işlemine geçebiliriz. Çok fazla bir yüklemenin tekstillerde yıkama esnasında çok yoğun mekanik bir yük oluşturacağı için, makineyi çok fazla doldurmamaya özen gösterin. Ayrıca deterjanın tam olarak çözünememesi tehlikesi de vardır. Pamuklu ve ipek gibi tüm hassas tekstillerde makine daima sadece dörtte bir kapasitede doldurulmalıdır.

Önerimiz
Yıkamadan önce:

  • tüm kancaları, basılarak kapatılan düğmeleri vs. Kapatın
  • Cepleri boşaltın
  • Giysileri tersyüz edin
  • Olası renk vermeleri önlemek için koyu renkli ve açık renkli veya beyaz giysileri ayırın

Yıkama programı ve sıcaklığı seçin

Pamuklu giysinizin etiketinde bu elde yıkama bakım sembolü bulunuyorsa, çamaşır makinenizde elde yıkama programını seçin ve sıcaklığı bakım önerisine göre ayarlayın.

Etiketi daha önceden çıkardıysanız ve yıkama talimatını tam olarak hatırlayamıyorsanız da elde yıkama programını seçin. Emin olmak için sıcaklık seçimini soğuk yıkama olarak seçin. Tekstil ürününüz çamaşır makinesine karşı dayanıklı pamuktansa, makinede 30°C'ye kadar pamuklu veya hassas yıkama programını seçerek yıkayın.

Önerimiz
Kaşmir gibi çok hassas tekstilleri yıkamak istiyorsanız, lütfen daima elde yıkama programını ve soğuk suyu seçin.