Skip to Content
Arka planda yapraklar olan bir siyahi kadın portresi

Kathleen Elie yavaş moda hakkında konuşuyor

Kathleen Elie, New York kökenli bir moda bloggerı, stil ikonu ve sürdürülebilir yaşam ilhamları veren bir kişi. O aynı zamanda Conscious N Chic'in yaratıcısı. Bu moda, güzellik, yemek, seyahat ve teknoloji gibi konularda etik ve sürdürülebilir yaşamın tanıtımını yapan ve vitrine çıkaran bir blog. Kathleen Elie moda devriminin öncülerinden ve biz onunla stil, etik ve yaptığımız sürdürülebilir moda seçimlerleriyle daha iyisini başarmak için aldığımız ilham hakkında konuştuğumuz için çok şanslıyız.

Neden bir moda bloggerı olmaya karar verdiniz ve en büyük başarınız ne oldu?

Bu fikir ben New York'ta moda endüstrisinde çalışırken aklıma geldi. Modayı yaratırken ve kendim de tüketirken bu endüstride yer alan bazı eşitsizliklerin farkına varmaya başladım ve bu kalbimi kırdı. Bağırmak yerine endüstrimize nüfuz eden farklı pratikleri, bunların sonuçlarını ve daha iyisini başarmak için neler yapabileceğimizi araştırmaya başladım. Kendi hayatımda değişiklikler yapmaya ve üretimde çalıştırılan ucuz işçiler konusunda insanları bilinçlendirmeye başladım. Problemin değil çözümün bir parçası olmak istedim ve böylece blogum doğdu.

Conscious N Chic'e başladığımdan beri toplum önünde konuşmak, workshopları yönetmek ve yeni, eski birçok markayla yakından çalışmak gibi birçok harika an yaşadım. Ancak, aldığım en güzel ödüllerden biri insanların hayat tarzlarını değiştirmeye, sürdürülebilir modaya ve etik yaşama doğru adım atmaya başladıklarını görmekti. İleride paylaşmak için bekleyemediğim başka heyecanlı iş birlikleri de var - o yüzden takipte kalın.

Siyahi bir kadın bir mikrofon tutuyor ve bir grup insana konuşuyor

Yavaş moda neden önemli?

Modayı seviyorum ve bu benim sürdürülebilir modayı ararken daha iyiyi yapmaya iten, kıyafet yapma sanatına olan aşkım. Daha kaliteli materyaller ve işçilik istiyorum ve işin özünde giydiklerimi yapanlar için daha iyi çalışma koşulları istiyorum. Kalıp hazırlayanların, kesicilerin ve terzilerin refahı benim için önemli ve yavaş modayı destekleyerek kendileri adına konuşamayan insanların haklarını savunmanın bizim için önemli olduğuna inanıyorum. Çünkü moda işçilerinin büyük bir çoğunluğu kadın ve bu aynı zamanda bir kadın hakları sorunu.

Kathleen Elie'den alıntı içeren bir konuşma balonu "Don´t let a lack of knowledge, time or funds keep you from starting your sustainability journey"

Dolaplarımızı düzenlerken nasıl daha biliçnli tercihler yapabiliriz?

Bunun kilit noktası dolabınızdaki her bir parçayı sevmeniz. Size keyif vermeli ve amacını yerine getirmeliler. Dolabınızı düzenlerken sahip olduğunuz her parçayı listelemek için vakit ayırın ve boşlukları senelerce giyebileceğiniz kıyafetlerle doldurun. İster top vintage bir parça ister yavaş moda tasarımcılarının bir parçası olsun, onu sevdiğinizden emin olun.

Siyahi bir kadın merdivende duruyor ve gülümsüyor

Bir numaralı sürdürülebilir moda tavsiyeniz nedir?

Bilgili olun. Öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenin ve hayatınıza uygulayın. Ben hayatımdan tamamen çıkarma amacıyla azaltıyorum. Örneğin, plastiği hayatımdan çıkarmaya çalışıyorum, bunun için pipet, poşet ve plastik su şişesi kullanmıyorum. Aynı zamanda kıyafet ve aksesuar alışverişlerimde de düşünerek hareket ediyorum. Sahip olduğum her şeyi sevmek istiyorum bu yüzden gerçekten stilim olan ve bir şekilde zamansız olan klasik parçalara ağırlık veriyorum. Hızlı moda alışverişi yapmıyorum ama önceden sevilen etik parçaları satın alıyorum. Bir hikayesi olan ve dünyayı daha iyi bir yer yapan parçaları takdir ediyorum.

Katherine Elie bilgilendirici Youtube videosunda 5 Etik moda önerisi paylaşıyor

Image credits:
Header image: Kathleen Elie (PR)
Image of Kathleen Elie demonstrating how she’s a leader in the fashion revolution: Kathleen Elie (PR)
Image of Kathleen Elie embracing her sustainable fashion outfit: Kathleen Elie (PR)

İlgili Makaleler

  • En sürdürülebilir kumaşlar

    Sürdürülebilir moda kumaşları dünyasında kimin kim olduğunu görün

  • Perwoll Siyah

    Perwoll’ün Yeni “3’lü Yenileme Teknolojisi” Perwoll hassas bakım deterjanı, giysileriniz için hassas temizlik sağlarken; renk, doku ve ferahlığını yeniler.

  • Eko-modanın geleceği

    Dünyanın en inovatif sürdürülebilir kumaşlarını görmeye hazır mısınız?