Skip to Content
Üzerinde bir parça turuncu kumaş, bir makas, renkli dikiş ipliği, altın renginde kumaş ve bir ütü bulunan bir masanın kesiti

Muhteşem üçlü: Hasarlı elbiseleri onarmak için 3 kendin-yap fikri

Ayrılmış dikişler, kumaş yırtılması ve dikişsiz kenarlar... Bunlar bir elbisenin en yaygın sorunlarından. Ama yıpranmış elbisenizi atmak yerine onu kendiniz tamir edip kurtarabilirsiniz. Bunu neden daha önce yapmadığını sorgulayacaksınız.

Elbisenizi onarın - dikişsiz kendin-yap kıyafet fikirleri

You need to accept cookies to play this video

Nelere ihtiyacınız var:

 • Hasar görmüş bir elbise
 • Ütüyle yapıştırılan kenar katlama bantı
 • Deri veya kumaş parçaları
 • Kumaş yapıştırıcısı
 • Yapışkan bant
 • Dekoratif kurdele

Nasıl yapacaksınız:

1. Elbise kenarları, dikişin dışarıdan görünmemesi için narince tutturulurlar. Bu dışarıdan hoş görünebilir fakat bir pantolonun kenarlarına kıyasla çok daha az dayanıklıdır. Kendiniz dikseniz bile bitmemiş bir kenarın düzgünce onarılmasının çok zor olduğunu göreceksiniz. Ütüyle yapıştırılan bantlarla elbisenizin kenarını katlama ve dikme stresinden kurtulun.

Bir kişi bir ütü masasında turuncu bir kumaşın üzerine beyaz bir şerit tutuyor

2. Bir diğer yaygın sorun ise özellikle dar etek ve elbiselerin yırtılan dikişleri. Bir büyük adım veya aceleci bir harekette eteğinizin dikişleri ayrılabilir. Eğer bu bir kereden fazla olduysa kenarlarını üçgen bir deri veya kumaş parçası ile güçlendirmeyi deneyin. Önceki kendin-yap projelerinizden kalan kumaş parçaları bu iş için ideal. Onları bir kumaş yapıştırıcısıyla yapıştırın.

İki el turuncu bir kumaş üzerine altın renginde bir üçgen tutuyor

3. İster inatçı bir leke, ister bir yere takılan bir iplik veya ister dokumada bir kusur olsun küçük bir hasar en sevdiğiniz elbisenizi mahvedebilir. Favori elbisenizi, nahoş kusurları kapatmak için çift taraflı bir bantla tamir edin. Biz, dışarı çıkmış bir ipliği kapatmak için basit dekoratif kurdelelerle eğlenceli bir desen yarattık. Daha kalıcı sonuçlar için, ütüyle yapışan bantları kullanın veya dikiş makinesiyle kurdeleleri dikin.

İlgili Makaleler

 • Hayat boyu en iyi moda arkadaşı

  Kıyafetlerinizi ömür boyu korumak için nasıl bakım yapmalısınız

 • Perwoll Yünlüler & Narinler

  Perwoll’ün Yeni “3’lü Yenileme Teknolojisi” Perwoll hassas bakım deterjanı, giysileriniz için hassas temizlik sağlarken; renk, doku ve ferahlığını yeniler.

 • Perwoll ve Sürdürülebilirlik

  Perwoll, giysilerinize özen gösterir ve onları daha uzun süre bakımlı tutmanıza yardımcı olacak formüller sunar. Geniş ürün portöyümüz ve sürdürülebilirlikle ilgili çabalarımız hakkında daha fazlasını keşfedin.