Perwoll Perwoll Perwoll

FARKLI DEKORASYON ÖNERİLERİ

Maalesef başınızı alıp uzak diyarlara gitmek ve yabancı kültürlerin keyfine varmak her zaman mümkün olmuyor. Tabii ki bu egzotik şeylere olan tutkunuzu bırakacağınız anlamına gelmiyor. Sonuçta kalbiniz ve seyahat tutkunuzun ilhamını taşıyan göz alıcı dekorlar neredeyse, yuvanız da orasıdır.

Uzak diyarlara ve egzotik kültürlere olan tutkunuzu evinize yansıtın. İster bir denizci ya da Asya ve Kuzey Afrika'nın zengin renkleri arasındaki özgür bir ruh gibi hissetmek, ister romantik bir kır manzarasına kaçmak isteyin, karşınızda seyahat aşkıyla yanıp tutuşan herkesin kolayca kullanabileceği ev dekoru temaları!

1. DENİZE AÇILIN!

Üzerinde deniz temalı dekor ürünleri olan bir duvar yanı sehpası.

Deniz temalı modern ve şık eşyalarla odalarınıza okyanus esintilerini çağırın. Denizi ve gökyüzünü tasvir etmek için deniz mavisinin ve turkuazın canlandırıcı tonlarında masalar, vazolar, cam şişeler veya lambalar gibi, temayı ifade eden eşyalar kullanın. Hatta neden dikkat çekici bir deniz kabuğunu masanızın orta süsü olarak kullanmayasınız ki?

Sade bir şekilde çerçevelenmiş hareket halindeki yat resimleri, köpüklü dalgaların yakından çekilmiş fotoğrafları veya dalgıçların çektiği, rengarenk deniz altı dünyasını yansıtan fotoğraflar da duvarlarınıza modern bir dokunuş katabilir. Güvertedeymişsiniz hissini yaşam alanınıza taşımak için aydınlık ve havadar bir ortam yaratan mobilyalar seçin.

Daha cesur deniz yolculuğu tutkunları için daha uç bir seçenek de odanın bir duvarını tamamen gök mavisi, lacivert veya toz mavi gibi okyanustan ilham alan renklere boyamak olabilir. Sonrasında bu duvar ahşap veya beyaz mobilyalar ve kürekler, çıpalar ve vintage tarzda bir gemi dümeni gibi deniz temalı aksesuarlar için fon olarak kullanılabilir. Beyaz kabarık perdelerin yanı sıra açık renkli minderler ve örtüler gibi diğer dekorasyon öğeleri ile dengeyi sağlayın.

2. EGZOTİK ORTAMIN KEYFİNİ ÇIKARIN

Renkli bambu mobilyalara ve duvar dekorlarına sahip egzotik bir oturma odası.

Belki gardırobunuzu detaylı bohem kıyafetlerle doldurmanın biraz abartılı olduğunu düşünüyor olabilirsiniz, fakat eviniz, birkaç egzotik aksesuar ile hareketlendirdiğiniz uyumlu ve sofistike bir görünümü kesinlikle kaldırabilir! Fas, Hindistan ve Güneydoğu Asya'nın olağanüstü zengin ve çekici renkleri; minder kılıfları, kilimler ve servis örtüleri gibi ev tekstil ürünleri için geniş bir renk paleti sunar.

Neden işi bir adım daha ileri taşıyarak oturma alanınıza dokuma bir ev hamağı kurup renkli minderlerle süsleyerek kaygısız ruhunuzu dışarı yansıtmayasınız ki? Işıltılı boncuklar, pullar, saten veya ipek gibi yanardöner kumaşlar heyecanlı gezginlerin hikayelerinin belli belirsiz bir şekilde dört duvarınızın arasına ulaşmasını sağlayabilir; kimse bunları iki sokak ötede ev eşyaları satan mağazadan aldığınızı anlamayacak! Ancak ihtiyatlı davranın: Ne kadar az, o kadar iyi. Bu temada fazlaya kaçarsanız eviniz sofistike egzotik bir his vermekten ziyade çiğ ve karmaşık görünebilir.

3. Doğayı kucaklayın

Masif ahşap masa ve vintage tarzda kapitone sandalye ile döşenmiş kırsal temalı bir yemek odası.

Hayatınıza dinginlik ve daha yavaş bir tempo aşılamak için sade ama bir yandan da modern ve sofistike bir taşra evini anımsatan kırsal bir cennet oluşturun. Sürdürülebilir kaynaklı tik ağacı, kayın ağacı veya meşe gibi ağır masif ahşaplar, hatta dalgaların kıyıya taşıdığı doğal ağaç dallarından yapılmış mobilyalar odanıza sağlam bir yapı kazandırabilir. Sert pamuk ve keten gibi güçlü ve dayanıklı kumaşlar, kır sevginizi yansıtan görünüm için idealdir.

Yatıştırıcı ve nötr bir ton oluşturmak için yumuşak pastel renklerdeki kaliteli perdelere veya örtülere, kirli beyaz veya grimsi mavi renklere başvurun. Oluşturduğunuz alana hakiki vintage veya şık salaş parçalar ekleyerek mükemmel bir kontrast yaratın. Kısmen paslanmış gözüken ince metal sandalyeler, 19. yüzyıl romantizmini yansıtan bir şifonyer veya aile yadigarları gibi görünen aksesuarlar, hem doğaya hem de iyi bir şeyin sürekliliğini devam ettirmeye duyduğunuz saygıyı hissettirmeye yardımcı olabilir. Güllerle dolu bir vazo, saksı bitkileri ve şirin sepetlerle yapabileceğiniz küçük dokunuşlar bu temayla mükemmel uyum sağlar.

Seyahat tutkunuzu dört duvarınızın arasında ifade edin. Favoriniz ister deniz, ister egzotik yerler, isterse de kırsal taşra yaşamı olsun, dekorunuza aklınızdaki seyahate göre hayat vermenin birçok yolu var…

Egzotik bohem veranda dekoru.