Skip to Content
Leopar desenli ayakkabıları olan bir kadının ayaklarına bakış

Siyah kot pantolonları uygun bir şekilde yıkama

Hala siyah mı yoksa çoktan koyu gri oldu mu? Eğer siyah kot pantolon giymeyi seviyorsanız, problemi biliyorsunuz: birkaç yıkamadan sonra solmaya başlıyor ve beyaz çizgiler oluşuyor. Bu hatta güzel bile görünebilir fakat yeni kotlarınızla kesinlikle siyahın sürmesini istiyorsunuz. Perwoll, kot pantolonunuzu olabildiğince uzun süre simsiyah tutabilmek için en iyi ipuçlarını derledi. 

Siyah kot pantolonlarınızı çamaşır için hazırlama

Birkaç yıkamadan sonra koyu renk pantolonun kullanılmış görünümüne karşı hiçbir şey yok- çok havalı görünebilir. Fakat kot pantolonlarınızın siyahını uzun süre korumak istiyorsanız, yıkamadan önce doğru bakımla başlamak en iyisi olabilir. Koyu tekstiller için her zaman önemli: cepleri kontrol ediniz. Örneğin, yıkama sırasında eriyen ve kumaşın üzerinde tiftik bırakan kağıt mendiller hala içinde olabilir. Siyah kıyafet söz konusu olduğunda, bu ikinci kez yıkanması gerektiği anlamına gelebilir- fakat sonrasında renk yoğunluğu daha hızlı şekilde kötü etkilenecektir.

Cepler boşalınca, siyah kot pantolonları ters çeviriniz. Bu, pantolonların dışındaki boyayı koruyacaktır. Örneğin dikişlerdeki tipik hafif çizgiler genellikle eğirme sırasındaki aşınmadan kaynaklanır. Her zaman siyahları diğer koyu renklerle yıkayınız çünkü kıyafetlerin az boyanmasını engellemek bile imkansızdır. Açık renkli tekstiller koyu kıyafetlerle yıkandığında grileşir.

Siyah kot pantolonları çamaşır makinesinde uygun şekilde yıkama

Pantolonlarınızı makineye koymadan önce, dayanabilecekleri en yüksek sıcaklığı bulmak ve onları temizlerken dikkat etmeniz gereken başka bir şey olup olmadığına bakmak için bakım etiketini kontrol ediniz. 30°C’de hassas yıkama programı ve sadece çok hassas sıkma devrini seçerseniz yıkama, renkler için hassas olacaktır.

Doğru deterjanı kullanmak çok önemli. Hiçbir şekilde çok amaçlı deterjan kullanmamalısınız çünkü rengi kumaştan söken ağartıcı maddeler içerir. Perwoll Yenileme ve Onarım Siyah ve Doku gibi özellikle koyu giysiler için olan sıvı deterjan, siyah kot pantolonlarınız için doğru tercih olacaktır. Bu ürün sadece siyah kıyafetleri solmaktan kurtarmaz ayrıca giysilerin kumaşlarını pürüzsüzleştirerek siyahın daha yoğun görünmesini sağlar.  

Koyu renkli kot pantolon ve ayakkabısı olan bir kadının bacaklarının görünümü

Koyu renk tekstillerin renk yoğunluğu üzerinde olumlu etkisi olduğu varsayılan ev ürünleri sirke ve tuzdur. Fakat koyu renk tekstiller için özel deterjanların sağladığı lif koruma özellikleri ve temizleme etkilerine sahip değillerdir. Hatta buna ek olarak sirke çamaşır makinesinin lastik contalarına saldırır. Giysilere ve makineye daha nazik davranılması uygun bir deterjanla mümkündür. 

Siyah kot pantolonların yıkamadan sonra bakımı

Yıkamadan sonra siyah kot pantolonunuzu havayla kurumaya bırakmak en iyisidir. Kurutucunun sıcaklığı renk ve lifler için iyi değildir. Dışarıda gölgede bir yere çamaşır ipinin üzerinde asmak en iyisidir. Lütfen direkt gün ışığında kurutmayınız, bu eninde sonunda siyah rengin ağarmasına ve griye dönmesine sebep olur.

Siyah kot pantolonunuz yıllar içinde soluyor fakat yine de o kadar mükemmel duruyor ki hiçbir koşulda ayrılmak istemiyor musunuz ? Öyleyse onları eczanede satılan tekstil boyalarıyla tekrar boyayabilirsiniz. Perwoll’un siyahlar için renk uzmanlığı her yıkamada yeni rengin liflerde kalmasına yardımcı olur.

Image credits:
Header image: ©Shutterstock
Image one: ©iStock

İlgili Makaleler

  • Perwoll Yenileme- Siyah

    Koyu renk giysilerinizin yoğunluğunu koruyun ve solmasını önleyin.

  • Yıkama sembolleri

    Tekstil ürünlerinizi en iyi şekilde korumak için çok sayıda yıkama önerisi keşfedin.

  • Aynı anda hem ipeği yıkama hem de kumaşı koruma

    İpek yıkamak çok kolay.