Skip to Content
Sarı giysisi olan bir kadın bir lavanta bahçesinde duruyor

Viskozu yıkamak- en sevdiğin parçayı nasıl formda tutabilirsin?

Viskoz tende iyi hissettirir. Değerli materyal, kadife gibi parlar ve neredeyse her moda trendiyle -uçuş uçuş elbiseler,pantolonlar ve fularlarla ya da renkli tshirtlerle - gider. Ama viskozu doğru bir şekilde nasıl yıkamalısınız ki parlaklığı kalmalı? Kolay değil çünkü materyal hassas. 

Materyallere kısa bir giriş- viskozu bu kadar özel yapan ne?

Viskozu uygun bir şekilde yıkamayı anlamak için onun özelliklerini bilmekte fayda var. Viskoz, yapay ipek olarak da adlandırılır, hermafrodit bir üründür: yarı doğal, yarı kimyasal kumaş. Viskoz, kimyasal bazda işlenmiş selülozdan yapılmıştır.

Viskoz kumaş nasıl yıkanmalı?

Viskoz narindir, kolayca kırışır ve hızla küçülür. Bu yüzden uygun deterjanla doğru sıcaklığı seçmek önemlidir. Fakat giysi, materyallerin karıştırılmasıyla yapılmışsa, herhangi bir kısıtlama düşünmenize gerek yoktur.

 • Viskoz küçülmeye meyilli olduğu için, sadece 40°C’ye kadar olan sıcaklıkları tolere edebilir. Bu, viskoz tshirt yıkadığınızda geçerli ama aynı zamanda diğer giysiler için de geçerli.
 • Eğer risk almak istemiyorsanız, viskozu 30°C’de yıkayınız. Eğer şüpheye düşerseniz, bakım etiketine bir göz atınız.
Bir viskoz giysi için siyah bakım talimatı etiketi
Doğru bakımla, viskozdan yapılmış favori parçanız uzun süre güzel kalacaktır.
 • Materyali korumak için çamaşır kazanının üçte ikisinden daha fazla doldurulmaması öneriliyor.
 • Fermuarlar, payetler ya da yapay elmaslar yıpratmaya ve lekelere neden olabilir. Bu giysileri ayrı yıkamak daha iyi olur.
 • Viskozu soğuk yıkamak bazen tavsiye edilebilir, örneğin eğer viskoz fularsa. Yünlüler için de uygun deterjanı kullanmak en iyisi. Uçuş uçuş fuların şekli ve hafifliğine bakım yapmak için yatay pozisyonda kurutmak ve düşük sıcaklıkta ve kumaşla kaplayarak ütülemek yardımcı olabilir.
 • Viskoz uygun olmayan bakımdan muzdarip olur. Eğer bir giysi küçüldüyse, 40°C’de tekrar yıkayınız ya da bebekler için hassas saç bakım ürünü ile suda ıslatınız. Bu, kumaşları gevşetir, bu sayede onları tekrar şekle sokabilirsiniz.

Kurutma makinesi boşuna

Viskozun yapısı kolayca kırışıyor ve bu yüzden bu materyalden yapılmış giysiler kurutma makinesi için uygun değil. Açık havada askıya asmak en iyisi. Asla kaloriferinizin üzerine koymayınız: oradaki yüksek sıcaklık küçültme riski taşır. Yıkamadan sonra viskozu tekrar güzel ve pürüzsüz elde etmek için tamamen kurumadan ütüleyiniz. Ütüyü ikinci seviyede, nemli bez kumaşın üstünde olacak şekilde koyunuz. Ayrıca buharlı ütü de çok uygun.

Neden Tshirt’üm çekti?

Viskoz giysiyi ilk kez yıkayıp çamaşır makinesinden çıkardığınızda garip bir durum deneyimlemiş olabilirsiniz. Kumaş neredeyse bir karton parçası kadar sert hissedilmiştir. Meraklanmayın: giysinizi geri dönüştürmek zorunda değilsiniz. Kuruma sürecinde kumaş tekrar yumuşak hale gelecektir ve ütülendikten sonra original yapısını tekrar kazanacaktır. 

Viskozlar için hangi deterjan uygun?

Deterjanın düşük sıcaklıklarda da çalışabildiğinden emin olunuz, bu sayede viskozdan yapılmış kıyafetleriniz gerçekten temizlenir. Yumuşak deterjanlar, narin kumaşlar için uygundur. En iyi seçim renklerin yoğunluluğunu koruyan Perwoll Yünlüler ve Narinler gibi bir sıvı deterjandır. 

Viskozu 60°C’de yıkamak mümkün mü?

Bu viskozun türüne bağlı. Örneğin Modal sadece kayın ağacı liflerinden oluşur ve farklı bir şekilde eğirilir. Avantajı: kumaş daha hızlı kurur ve ısıya dayanıklıdır. Bu yüzden, örtüler,ev tekstilleri ve çarşaflar genellikle kaynayarak bile yıkanabilen modaldan yapılır. Aynısı okaliptüs ağaçlarının odunlarından elde edilen ve yazlık elbiseler ve iç çamaşırları için popüler olan Lyocell’e de uygulanır.

İlgili Makaleler

 • Perwoll Yenileme- Renkli

  Renkli giysilerinizin canlılığını koruyun ve solmasını önleyin.

 • Yıkama sembolleri

  Tekstil ürünlerinizi en iyi şekilde korumak için çok sayıda yıkama önerisi keşfedin.

 • Perwoll nasıl tüylenmeyi ve solmayı önler?

  Uzun süre ışıldayan güzellik: Perwoll Renew & Repair sayesinde giysinizdeki tüylenmeleri nasıl önleyebileceğinizi ve giysinizin nasıl uzun süre güzel görünebileceğini öğrenin.