Skip to Content

Modanın evrimi: Zamanın en meşhur 3 vintage parçası

Gelecek nesillerin yeni keşfedip stillerine adapte etmeyeceği kadar kötü bir hızlı moda günahı yoktur. Atalarımızın kadife chokerlar, çift kot pantolonlar, platform spor ayakkabılar ya da neon şişme montlar gibi kıyafet hataları yaptığını bu yüzden arkalarından gelenlerin bu hataya düşmeyeceğini düşünebilirsiniz. Ama zaman düz bir dairedir ve moda tarihi kendini sonsuza kadar tekrarlar. Bu yüzden 2019 yılında bile tasarımcılar hala bize geçmiş yılların vintage moda trendlerini sunuyor.

Yavaş moda ruhuyla, yeniden keşfedilen trendleri kucaklıyoruz ve günümüze hoş geldiniz diyoruz. Günün sonunda modasının geçtiğini düşündüğümüz eski kıyafetlere yeniden göz gezdirmek, onları güncellemek ve onlara yeni bir hayat sunmak kadar sürdürülebilir bir şey yok çünkü #modasıgeçmez. İşte kendini yeniden inşa eden ve parlamaya devam eden birkaç tarz parça.

İspanyol paça pantolonlar - vintage'dan etik modaya, İspanyol paçalı kot pantolonlar

Eskiden İspanyol Paça:
İspanyol paça 1960'larda Jane Birkin ile şık bir parçayken, 1970'lerde Farah Fawcett ile alımlı 1990'larda ise Kate Moss ile havalıydı. Daha sonralarda bu kesim çok çok uzun bir süre gözden kayboldu. Festivallerde çamurda yürümüş olanlarınız ya da yıpranmış paçalarla gezenleriniz, İspanyol paça kotların en pratik pantolon kesimi olmadığını çok iyi biliyor.

Şimdi İspanyol Paça:
Elbette ki İspanyol paçanın sonunda geri dönmesi sürpriz değil. Yıllarca süren skinny, mom ve boyfriend jeanlerin hükmünden sonra İspanyol paça Gigi Haid, Victoria Beckham ve Kim Kardashian'ın üzerinde etkilyeci görünüyor. Mrs. Yeezy'nin bu stili hemen uygulaması bize ... Eğer ellerinizi vintage bir kot pantolonun üstünden çekebiliyorsanız şanslısınız. Onları bir de dar bir bluz ve daha uzun bir bacak boyu için platform topuklu ayakkabılarla deneyin.

Bisiklet şortları: Atletik giyim trendi

Eskiden Bisiklet Şortları:
Alt giyim yıllıklarında bisiklet şortlarından hep daha az bahsedildi.  Kısaca onlar, daha atletik giyim yaratılmadan önce bile atletik giyimin pratik bir parçasıydı. Retro moda olarak yıllar sonra kullanacağınız bir parça olacağı elbette aklınıza gelmezdi. 1970'lerde likralı kumaş profesyonel bisikletçilere tanıtıldığında büyük bir inovasyon olarak görüldü. 1980'lerde ise amatör sporculara kadar düştü. 1990'lara kadar moda dünyası bu esnek ve parlak kumaş için henüz bir isim bulmamıştı. Sonrasında ona bir şans vermek istediler ve belki ne yazık ki hızlı moda listesine bir parça daha eklemiş oldular.

Şimdi Bisiklet Şortları:
Saint Laurent, Stella McCartney, Alexander Wang ve Chanel hepsi bisiklet şortlarının moda dünyasında yeniden ilgi odağı olmasının zamanının geldiğine katılıyor. Ünlüler ve influencerlar da bu dar ve esnek kumaşta muhteşem kıvrımlarını gösterme fırsatını kaçırmadı.

Stil her şeydir. İşte bu retro moda trendini stilinize yansıtmanız için 3 kolay görünüm. Bisiklet şortlarınızı ofise bir gömlek ve kemerli bir ceketle giyebilirsiniz, gece dışarı çıkarken çok kısa bir mini elbiseyle kombinleyebilirsiniz ve hatta bol bir tişört giyip çıkabilirsiniz.

Crop Toplar - Kusursuz karın kasları

Eskiden Crop Toplar:
Crop toplar 1960'lardan itibaren, özellikle de kıyafetlerden tenin görünmesi kabul edilebilir olduğundan beri modaya giriş çıkış yapıyordu. Ama 1990'lar crop topların altın çağıydı. Britney Spears gibi genç yıldızların mükemmelleştirmesiyle ve tabii ki bu tarzla eşleşen danslarla.

Şimdi Crop Toplar:
Crop top trendinde değişen ne mi oldu? Vücut olumlama hareketi ve çoğalan stil seçenekleri crop topları bütün bedenler için ulaşılabilir yaptı. Daha da iyisi, crop toplar kesinlikle yavaş moda gardırobunuza ekleyebileceğiniz en güzel vintage parça!

Image credits:
Header image: Nabile Quenum/Blaublut-Edition.com
Image of woman walking across the street in flared jeans:Alexandra Chaulaud/Blaublut-Edition.com
Image of woman in black bike shorts holding red bag: TheUrbanspotter/Blaublut-Edition.com
Image of woman in blue tied crop top: Frenchy Style/Blaublut-Edition.com

 

Dönüşüm geçiren yalnızca modanın vazgeçilmezleri değil. Perwoll de aynı şekilde daha sürdürülebilir olmak için gelişiyor. Yolculuğumuzu buradan inceleyin.

İlgili Makaleler

 • Bir kadının çöpü...

  İnovasyon+yavaş moda = sihir. Transhion'dan esinlenmeye hazır mısınız?

 • Ambalaj

  Odak noktası olarak Sürdürülebilirlik

  Ambalajlarımızın işlevsel ve geri dönüştürülebilir olmasına büyük özen gösteriyoruz.

 • Perwoll ve Sürdürülebilirlik

  Perwoll, giysilerinize özen gösterir ve onları daha uzun süre bakımlı tutmanıza yardımcı olacak formüller sunar. Geniş ürün portöyümüz ve sürdürülebilirlikle ilgili çabalarımız hakkında daha fazlasını keşfedin.