Skip to Content

Peguenler için süveterler: En tatlı ileri dönüşüm projesi

Şirin minik penguenlerin hayatını kurtaran sıcacık ve pofuduk örgülerin hikayesini hiç duydunuz mu? Hayır bu çılgın bir moda bloggerının hayali değil, gerçekten oldu! İleri dönüştürelen kıyafetler petrol sızıntısından etkilenen penguenlerin hayatları kurtarmada önemli bir rol oynadı.

Ne yazık ki bir posta pulu kadar küçük bir petrol damlası küçük penguen ailesinin bir üyesini öldürmek için yeterli. Nasıl mı? Petrol, tüylerinin ayrışıp keçeleşmesine neden olduğu için penguenler üşüyorlar, ağırlaşıyorlar ve avlanma konusunda daha niteleksiz hale geliyorlar. Eğer tedavisiz bırakılırlarsa genellikle soğuktan veya açlıktan ölüyorlar.

Çözüm: penguenler için ileri dönüşütürülmüş yün süveterler. Petrole bulanmış bir penguen Avusturalya'daki Phillip Adası Doğal Parkı Vahşi Yaşam Klinik'ine kabul edildiği zaman gagasıyla tüylerini temizleyip petrolü yutmasını engellemek için kurtarıcı yünlü süveterler imdadına yetişiyor. Bu süveterler ayrıca çalışanlara penguenlerin üzerinden petrolü temizlemek için zaman tanıyor.

Son büyük petrol kazası 2001 yılında Philip Adası yakınlarında yaşandı ve 438 küçük penguen kazadan etkilendi1. Neyse ki, ileri dönüştürülmüş yün süveterlerin cesur çabaları sayesinde penguenlerin yüzde 96'sı kurtarıldı, rehabilite edildi ve doğaya geri salındı.

Sürdürülebilirlik görevlerine devam ediyorlar

Bu hikaye, projenin şoke eden başarısı sayesinde mutlu sonla bitiyor. Penguen Vakfı 10 binlerce yün penguen süveterine boğuldu, o kadar fazla süveter gönderildi ki en sonunda destekleyicilerinden süveter göndermeyi bırakmalarını rica ettiler.

Ama vakıf, penguenlerin korunmasına destek olmaya devam ediyor. Yanlış beden, şekil veya yün tipinde olan süveterlerin satışından elde edilen geliri penguen araştırmaları, koruma ve vahşi yaşam kliniği için harcıyorlar. Aynı zamanda ihtiyaç olduğunda bu ileri dönüştürülmüş süveterlerin bazıları diğer vahşi yaşam kurtarma merkezlerine dağıtılıyor.

Son olarak, bu küçük penguen süveterleri artık günlerini bir eğitim aracı olarak geçiriyor. Öğrencilere ve topluma sürdürülebilirliği ve deniz-kıyı kirliliğinin çevre ve vahşi yaşam üzerindeki harap edici etkisini anlatıyorlar. Eğer küçük penguenlere ya da yerel bir hayır kurumuna yün süveter bağışlamayı düşünüyorsanız işte yünlü kıyafetleri en iyi şekilde yıkamanız için birkaç ipucu.

Yünler nasıl yıkanmalı

İster ufacık ister normal bedende olsun yün süveterler doğru yıkanmalıdır. İşte nasıl yıkayacağınız:

 1. Bakım etiketini okuyun: Yün kazağınızı çamaşır makinesine atmaya karar verseniz de elde yıkamayı tercih etseniz de mutlaka bakım etiketinde özel bir talimat olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Genellikle hangi yıkama yönteminin en iyi olduğunu size söyleyecektir.
 2. File torba kullanın: Eğer hassas çamaşırlarınız için bir torbaya sahipseniz, bunu yünlü kıyafetleriniz için de kullanmaya değer. Kıyafetlerinizin çamaşır makinesinde içinde diğer şeylere dolanmalarını ve muhtemel hasarları engeller.
 3. Yün ayarını kullanın: Çoğu çamaşır makinesinin yünlü kıyafetlere özel bir programı vardır. Eğer sizinkinin yoksa, yünlü kıyafetlerinizin çekmesini önlemek için çamaşır makinenizi en düşük ısıya ayarlayın. Bir diğer alternatif ise çamaşır makinenizin elde yıkama ayarını kullanmak, bu da yünlü kıyafetleri yıkamak için yeterince narin bir seçenek olabilir.
 4. Perwoll Yünlüler & Narinler kullanın: Bu çamaşır deterjanı yünlü ve narin kıyafetleriniz için özel olarak üretildi. Ne kadar ihtiyacınız olduğunu ölçmek için şişe kapağını kullanın ve talimatları uygulayın.
 5. Açık havada kurutun: Yünlü kıyafetlerinizi yıkadıktan sonra açık havada asarak kurutun. Kurutma makinesi kullanmayın çünkü kurutma makineleri kıyafetlerinizin çekmesine sebep olabilir. Eğer yünlü kıyafetiniz aşırı ıslaksa bir havlunun içine sarın ve iyice sıkın. Sonra kurumaya bırakın.

 Image credits:
Header image: Shutterstock
Image of penguin in pink pullover: Getty Images

Kaynaklar:
1. Knits for Nature (Doğa için Örgüler)

Penguenler harika canlılar, öyle değil mi? Onlar kadar güzel olan başka ne var biliyor musunuz? Perwoll’ün sürdürülebilirliğe katkıda bulunduğu beş yol. Devamını buradan okuyun

İlgili Makaleler

 • Perwoll ve Sürdürülebilirlik

  Perwoll, giysilerinize özen gösterir ve onları daha uzun süre bakımlı tutmanıza yardımcı olacak formüller sunar. Geniş ürün portöyümüz ve sürdürülebilirlikle ilgili çabalarımız hakkında daha fazlasını keşfedin.

 • Sınırları olmayan kıyafetler

  Mutlaka bilmeniz gereken 3 yavaş moda projesi

 • Senin Katkın

  Bu hareketin bir parçası olun

  Kullanılan enerjinin yaklaşık% 80'i ve çamaşır deterjanlarının Karbon ayak izi, kullanım aşamasından, yani evde gerçek yıkama işleminden kaynaklanmaktadır.