Skip to Content
Bir model bir podyumun sonunda duruyor, solda ve sağda izleyiciler oturuyor ve arka planda diğer modeller duruyor

Sınırları olmayan kıyafetler: Bilmeniz gereken 3 yavaş moda projesi

Doğa aşıkları ve doğa-dostu tasarımcılar gezegen dostu projeleriyle, yani yavaş modayla, bize ilham vermeye devam ediyorlar. Raflardaki ürünler, ister gerçekte ister sanalda, dolabımıza gireceklerler üzerinde söz sahibi oluyor. Biz de seçimlerimizle doğayı etkiliyoruz: mesela her bir ürünün neyden yapıldığı veya su, hava ve toprağın sağlığını nasıl etkilediği. Eğer hızlı moda ses getiriyorsa herkes bundan faydalanmakta serbest.

Moda endüstrisi artık kıyafet üretirken daha yavaş, daha etik, daha sürdürülebilir pratikleri uygulamaya koymaya başlıyor. Tüketiciler olarak, bu hareketi kucaklamalı ve kıyafetlerimizi her zaman bilinçle seçmeliyiz ve bu sadece gelip geçici bir trend olmamalıdır. Yavaş moda hayatımızın bütün dokularına nazikçe işlenebilir. Kendini değişime adamış üç etkinliğe bakalım.

Hızlı modayı yeniden düşünenlere ödül

Davranışlarımızı geliştirmemiz için yönlendirmeler ve ödüller kadar bizi motive eden bir şey yok. Etik modayı önceliği haline getirmiş tasarımcılar ve şirketleri ödüllendirmeye adanan tonlarca ödül projesi var.

 • Yeşil Halı Moda Ödülleri ünlü modeller ve Hollywood starlarının sunumuyla sürdürübilir inovasyonu çoktan ilgi odağı haline getirmeyi başardı. Aynı zamanda bilinçli üretilen kıyafetlerin önemine de dikkat çekmeye çalışıyor.
 • Sürdürülebilir Moda Ödülleri sorumlu duruşlarıyla ayak izini azaltan aksiyonlara sahip olan tasarımcı ve markaların en sürdürülebilir fikirlerini ödüllendiriyor. Nakit para ödülü ikiye bölünüyor: yarısı kazanan için diğer yarısı da doğaya adanmış bir sivil toplum kuruluşu için.
 • Geçen senenin Redress Tasarım Ödülü'nün kazananı Melbourne moda mezunu Tess Whitfort, "Moda endüstrisinin çevre üzerindeki olumsuz etkilerini durdurmak bizim sorumluluğumuz. Ya yapay zekayla sıfır-atık modelleri yaratarak ya da daha yeni bir çevre dostu tekstil veya süreçle." diyor.
Beyaz giysili bir model, "Green Carpet Fashion Awards" yazısının yanında, bitkilerle kaplı olan bir arka planın önünde duruyor

Bu çevre-dostu moda elçileri tasarımcı arkadaşlarına kumaşları nasıl aldıkları ve işledikleri konusunda ilham vererek, aynı zamanda tüketicilere de sürdürülebilir modanın mükemmelliğini göstererek endüstriyi yeni bir çağa girmesi için zorlayabilir.

Çevre-dostu kıyafet analizi

Altı kadın gri bir arka planın önünde duruyor, hepsi siyah ve sarı giysiler giyiyor ve bunlardan biri havada bir ödül tutuyor

Kate Fletcher: sürdürülebilirliğin, tasarımın ve modanın profesörü. Tüketiciliğin ötesinde moda hakkındaki TedX konuşmasıyla geçtiğimiz sene sorumlu ve sürdürülebilir tercihlerin tutkulu bir elçisi oldu. Ayrıca Fletcher kıyafet tercihlerimizi etkilemek için "hepsinin nasıl bir arada çalıştığını" keşfediyor. Londra'daki Sürdürülebilir Moda Merkezi'nin bir üyesi olarak, son zamanlarda Moda Ekolojisi isimli bir proje yürüttü. Bu büyüleyici araştırma yerelcilik ve kıyaftler, insanlar ve bunların yerel çevrelerindeki etkileşim ve ilişkiyi inceliyordu.

Yerel örneklerle büyük resmi anlamak şüphesiz ki güncel moda tercihlerini daha anlamaya, etik moda ve yavaş moda anlayışıyla daha iyi bir gelecek için nasıl çalışabileceğimizi görmemize yardım eder.

Yırtık bir dünyayı ilmek ilmek onarmak

Tüketiciler, kıyafetlerimizin üzerine titrediğimiz, onları mümkün olduğunca kullandığımız zamanları hatırlamayabilir. Eskiden memnuniyetle yırtılan kenarları battaniye dikişiyle dikerdik veya delikleri nakışla yamardık. Günümüzde ise kenar baskısı gevşese ya da bir düğmesi düşse bile kıyafetleri atıyoruz. Görünen Onarım projesi bize kıyafetlerimizin ömrünü uzatmamız ve onları yeniden sevmemiz için ilham veriyor.

Bu websitesi, zarar görmüş bir kıyafeti nasıl onaracağımızı gösteren yaratıcı fikirler paylaşıyor. Blog paylaşımları zengin çeşitlilikte ilham veren hikayeler sunuyor aynı zamanda da farkındalıklı dikiş dikmenin yatıştırıcı etkisini öne çıkarıyor. Daha da önemlisi, bunu yapanları tamamladıkları yaratıcı onarımları ve kıyafet yenilemelerini gururla paylaşıp sosyal medyayla daha meşgul olmaları için cesaretlendiriyor.

Eğer daha fazla yama ve dikiş kullanabilirsek daha az kıyafet çöpe gider ve sokaklardaki klonlara karşı bireyselliğimizi ortaya çıkarabiliriz.

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of Green Carpet Fashion Awards event: Getty Images
Image of Redress Design Award winner: Redress Design Award PR

Yavaş moda hepimize daha iyisini yapma konusunda ilham veriyor ve motive ediyor. Perwoll’ün sürdürülebilirlik hususundaki konumunu ve nasıl geliştiğimizi görmek isterseniz buraya tıklayın.

İlgili Makaleler

 • Sürdürülebilir marka?

  Sürdürülebilir bir markanın sizin yavaş moda hedeflerinizle uyumlu olduğunu nasıl anlarsınız?

 • Penguenler için süveterler

  Dünyanın en tatlı ileri dönüşüm hareketi hakkında bilmeniz gerekenler

 • Daniela Salazar'la 5 dakika

  Sürdürülebilir moda tasarımcısı yavaş ve bilinçli tercihlerine üzerine konuşuyor