Skip to Content

3 adımda stilinizi nasıl bulursunuz

Dolabınızı sürdürülebilir hale getirmenizin en kolay yolu onu sevdiğiniz kıyafetlerle doldurmaktır. Tabii ki önce üstünüze olmayan ve tamamen mevsimsel ya da kalitesiz kıyafetleri almayı bırakmanız gerekiyor. Ama başarılı bir sürdürülebilir stilin gerçek anahtarı özünüzü yansıtacak kıyafetleri bilmekte. Bu kıyafetleri bulmaya odaklanın.

Bazıları için kişisel stil kolaydır. Diğerleri içinse pek değil. Siz hangi tarafta olursanız olun stilinizi bulmanızı sağlayacak bu 3 adım moda anlayışınızı yansıtacak. Böylece imza görüntünüzü pekiştirebileceksiniz.

1. Adım: Stilinizin Üzerine Düşünün

Kişisel stilinizi yaratırken en kolay görünen adım aslında en zoru olabilir. Kıyafetler genellikle tasarımcının gözünden tasarlanır, üstünde taşıyanın değil. Hepimiz diğer insanların stilimizi beğenip beğenmeyeceğini düşünmeye şartlanmışız. Bu yüzden dış görünümleri ve diğer insanların tercihlerini, kendi zevk ve rahatlığımızın üstünde tutuyoruz. Buna bir son vermenin tam zamanı!

'Uzman'ların stil önerileri ya da diğer insanların stiliniz hakkındaki düşünceleri yerine kıyafetlerin sizi nasıl hissettirdiğini düşünün. Favori ev kıyafetinizle başlayın. Pek alımlı görünmeyebilir ama neden onu bu kadar çok seviyorsunuz? Rengi yüzünden mi, kumaşı ya da kesimi yüzünden mi? Size mutlu anıları mı anımsatıyor ya da sadece nostalji yüzünden mi? O kıyafette sizi rahat hissettiren şeyleri düşünün. Sonra size özgüvenli hissettirecek tarzınıza geçebilirsiniz. Belki güvendiğiniz eski siyah mini elbiseniz, belki favori kot pantolonunuz ve şık bir bluz ya da alakasız bir takım elbise. Bizi iyi hissetiren kıyafetler muhteşem bir güce sahip. O yüzden bu belirli stili üzerinizde taşırken size iyi hissettiren şeyleri düşünün.

Sahip olduğunuz kıyafetlerin özelliklerini bağdaştırmaya başlarken modeller gözünüzün önünde belirecek. Belki kendinizi en iyi geniş ve dökümlü kıyafetlerde, aynı zamanda sıcak renklerde ve canlı desenlerde iyi hissediyorsunuz. Ya da belki tek renkli, jilet gibi keskin ve zamansız moda klasikleriyle kendinize bayılıyorsunuz. Ne keşfederseniz keşfedin, bu kişisel stil yolculuğunuzun sadece başlangıcı.

2. Adım: İlham Alın

Başkalarından stil önerisi almayı bırakmıştık, şimdi onları yolculuğumuza yeniden davet etmenin zamanı. Stiline bayıldığınız kadınlara bakmak yerine gerçekten size benzeyenleri arayın ve stillerinde beğendiğiniz şeyleri belirleyin. Eğer dış mekanı ve spor ayakkabıları seven uzun boylu biriyseniz Audrey Hepburn'e imrenmenin pek anlamı yok. Eğer içine kapanık bir ofis çalışanıysanız ve ilgiden nefret ediyorsanız hiçbir zaman Gwen Stefani de olamayacaksınız. Stil ikonlarınız ünlü olmak zorunda da değil. Arkadaşlarınız, akrabalarınız, iş arkadaşlarınıza bakın ya da senelerce sizin sektörünüzde çalışmış ve bunu yaparken stilini korumuş kadınlardan ilham alın.

Bu adımın amacı başkalarının stil önerilerini kopyalamak değil, diğer kadınların stillerinin pozitif yönlerini dikkate almak ve hangilerinin kişiliğiniz, fiziğiniz ve hayat tarzınızla uyum sağlayabildiğini bulmak.

3. Adım: Kapsül Gardırobunuzu Oluşturmak için İpuçları

Stil tercihleriniz hakkında öğrendiğiniz her şeyi aklınızda tutarak moda tarihi hakkında daha fazlasını öğrenin. Pratik stil önerileri için Christian Dior'un Modanın Küçük Sözlüğü: Her Kadın için Mantıklı Giyinme Rehberi'ni veya Nina Garcia'nın Stilin Küçük Siyah Kitabı'nı okuyabilirsiniz.

Stilinize karar verip onun gereksinimlerini öğrendiğinizde kapsül dolabınızı oluşturmaya başlayabilirsiniz. Kişisel tarzınıza uymayacağını düşündüğünüz eski kıyafetlerinizi çıkarmakla başlayın ... ve satın alacağınız yeni şeyler için kurallar belirleyin. Bu sizin dolabınız, kuralları siz koyarsınız. Ama zaman geçtikçe bu kurallara uymaya devam edin. Sürdürülebilir kapsül gardırobun olmazsa olmazları hakkında daha fazlasını öğrenin.

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of  woman looking through a rack of curated clothes: Stocksy
Image of two women in front of a roller-door wearing trendy outfits: Stocksy

Siz gardırobunuzun tarzını yeniden oluştururken, biz de sürdürülebilirlik çabalarımızı yeniden tasarlıyoruz. Perwoll’ün ne yaptığı ve ne yapmayı planladığı hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor musunuz? Hepsini buradan okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

 • Senin Katkın

  Bu hareketin bir parçası olun

  Kullanılan enerjinin yaklaşık% 80'i ve çamaşır deterjanlarının Karbon ayak izi, kullanım aşamasından, yani evde gerçek yıkama işleminden kaynaklanmaktadır.

 • Haz ve Şehir

  Hızlı moda dünyasında hayatta kalmaya çalışan kıyafetlerin maceraları

 • Perwoll Yenileme- Renkli

  Renkli giysilerinizin canlılığını koruyun ve solmasını önleyin.