Skip to Content
Bir kadın, üzerinde üst giysileri olan bir elbise standından beyaz bir üst giysi alıyor

Az ama öz: 5 kolay adımda kapsül gardırobunuz

Kıyafet koleksiyonunuzu 50'den az parçaya düşürmek size neredeyse imkansız gelebilir ama göründüğü kadar zor değil. Hatta biz bunu 5 kolay adımda yapmak için bir yol bulduk! Eğer kapsül gardırobunuzu yapmaya nasıl başlayacağınızı merak ediyorsanız okumaya devam edin.

Kapsül gardırop nedir?

1970'lerde tasarımcı Susie Faux tarafından ortaya çıkarılan kapsül gardırop, birbiriyle değiştirilebilir esas parçaların oluşturduğu eşleşmiş bir koleksiyondur. Diğer bir deyişle 50'den az parçadan oluşan, hepsi birbiriyle eşleşerek giyilebilen kombinlerden oluşan minimalist bir gardıroptur. Kulağa güzel geliyor mu? İşte koleksiyonunuzu kapsül gardıroba dönüştürmek için 5 adımlık basit rehberimiz.

1. Adım: Stilinizi belirleyin

Kapsül gardırop sizinle başlayıp sizinle bittiği için öncelikle genel olarak ihtiyacınız olan kıyafetleri sınıflandırın. Ofiste mi çalışıyorsunuz? Evde? Resmi durumlarda? Bir kategori listesi hazırlayın. Mesela:

 • Ofis
 • Hafta sonu/Park
 • Akşam yemeği/kokteyl

Sonra, her bir kategori için stil eşleşmelerini belirlerken karar ağacımızı takip edi

Stil modülleri yaratmak için ikisini kombinleyin. Mesela:

 • Ofis - Klasik ve zarif
 • Hafta sonu/Park - klasik ve zarif
 • Akşam yemeği/Kokteyl - kesin ve trend

Bunlar yeni minimalist kapsül gardırobunuzun yapı taşları.

2. Adım: Kıyafetlerinizi azaltın

Bütün dolabınızı yatağın üstünde görebileceğiniz bir yere boşaltın.

Görsel olun

Kategorize edin

Her şeyi 5 kategoriye ayırın:

 • Üstler
 • Altlar
 • Dış giyim
 • Ayakkabılar
 • Çantalar/aksesuarlar
Açık ve koyu renkli kotlar düzgünce birbirinin üstüne istiflenmiş

Azaltın

Sizi mutlu etmeyen her şeyi bağışlayın! Emin olmadığınız parçaları 6 ay boyunca saklayın. Eğer onları da istemiyorsanız bağışlayın.

Sınıflandırın ve yerleştirin

Kalan kıyafetleri sezonlara göre ayırın ve sezonsuz kıyafetleri yerleştirin. Sezonlara göre sıralama daha sonraki görevimiz olacak.

3. Adım Favorinizi bulun

Geri kalan kıyafetlerinizi 1. adımdaki modüllere göre sınıflandırın. En önemli modülle başlayarak favori parçanızı seçin ve kapsül gardırobunuzu onun etrafıda inşa edin. Kendinizi sınırlandırmayın - parlak desenli bluzlar ağırbaşlı pantolonlar kadar iş görür.

Bir kadın bir elbise dolabındaki bluzlara bakıyor

4. Adım: Bölün ve fethedin

Favori parçanızla başlyarak ilk modülünüzü 6 kapsül gardırop

 • Bir dış parça
 • 3 üst giyim
 • 2 alt giyim

İşte zor kısım: bütün parçalar (favori parçanız dahil) birbirleriyle iyi kombinlenmeliler. Eğer bunu iyi becerebilirseniz 6 parçalık modülünüz 12 tane kombin yaratacak.

Diğer modüllerde de aynı adımları takip edin. Parçaların sadece kendi içinde değil, aynı zamanda diğer modüllerle de iyi eşleştiğine emin olun. Modüller arası ne kadar çok eşleşme yapabilirseniz, seçimleriniz o kadar geniş olacak. Mesela 3 modül arasında bütün parçaları eşleştirmeyi başarabilirseniz 18 parçadan 216 kombin yaratabileceksiniz!

Bir kot pantolon, beyaz bir bluz, açık renkli bir el çantası ve mavi topuklu ayakkabılar, ayrıca bir güneş gözlüğü ve bir saat ile kombin fikri
Önerimiz:
Kapsül koleksiyonunuza nötr basicleri dahil etmek her zaman iyi bir fikir: beyaz gömlek, kot pantolon, kot ceket, düz siyah tişört ve daha niceleri.

5. Adım Boşlukları doldurun, keyfini çıkartın

Henüz yeri olmayan parçalara bakın - elbiseler, eşarplar, şapkalar, çantalar, ayakkabılar - ve kapsül gardırobunuza tamamlayıcı olanları seçin. Onları beraber deneyin ve en iyi görünenleri seçin. Herhangi bir boşluk mu görüyorsunuz? Bir liste hazırlayın ve alışverişe çıkın. Sürdürülebilirliği ve kaliteyi dikkate almayı unutmayın. Yavaş moda markalarına ve ikinci el mağazalara bakın.

İlk sefer için kapsül gardırop önerileri

 1. Bir kapsül kataloğu yaratın: Giydiğiniz kıyafetlerin fotoğraflarını çekin ve kapsül gardırop ilhamı için onları telefonunuzda belirli bir albüme kaydedin.
 2. Bu yolculuğun bir parçası olan hataları kabul edin. Asla giymediğiniz kıyafetleri bağışlarken kötü hissetmeyin. Onlar, size bir ders verdi ve stilinizi tanımlamanıza yardım etti.
 3. Her zaman kapsül gardırop sürecini tekrar edin. Zamanla pratik yaptıkça stilinize daha uyumlu hale geleceksiniz.
Esmer bir kadın bir elbise dolabının önünde duruyor ve bir bluzun üzerine bir çift kahverengi topuklu ayakkabı tutuyor

Image credits:
Header image: Shutterstock
Image of a close-up of a woman stacking a pile of jeans: Stocksy
Image of a woman examining blouses in a minimalist wardrobe: Stocksy
Image of a flat-lay of coordinating capsule wardrobe basics: Shutterstock
Image of a woman determining which items work well together in her capsule wardrobe: Stocksy

İlgili Makaleler

 • Perwoll ve Sürdürülebilirlik

  Perwoll, giysilerinize özen gösterir ve onları daha uzun süre bakımlı tutmanıza yardımcı olacak formüller sunar. Geniş ürün portöyümüz ve sürdürülebilirlikle ilgili çabalarımız hakkında daha fazlasını keşfedin.

 • Senin Katkın

  Bu hareketin bir parçası olun

  Kullanılan enerjinin yaklaşık% 80'i ve çamaşır deterjanlarının Karbon ayak izi, kullanım aşamasından, yani evde gerçek yıkama işleminden kaynaklanmaktadır.

 • Sürdürülebilir marka?

  Sürdürülebilir bir markanın sizin yavaş moda hedeflerinizle uyumlu olduğunu nasıl anlarsınız?