Skip to Content

Çamaşırlarınızı doğru yıkayın: saten vintage elbiseler

Duymayan kalmasın saten vintage elbiseler yeniden moda! Dünyada saten elbiselerden daha çekici ve feminen bir şey var mı? Moda sektörü yavaşça ama kaçınılmaz şekilde alışverişe daha sürdürülebilir ve sosyal bilinci yüksek şekilde yaklaşıyor. Sizin için de kullan-at hızlı modadan uzaklaşıp vintage kıyafetlere yönelmek için daha iyi bir zaman olamazdı.

Favori saten elbisenizi bulduğunuzda kedinize şunu sorabilirsiniz: ben bunu nasıl yıkayacağım? Özellikle de saten veya kadife gibi hassas bir kumaşa sahipse ve üzerinden hiçbir bakım talimatı yoksa. İşte vintage kıyafetlerinizi nasıl yıkayacağınız ve bakım yapacağınız hakkında birkaç öneri.

Vintage kıyafetlerinizi yıkamadan önce

En moda vintage kıyafetler bile eskidir. Bu demek oluyor ki bulduğunuz elbise narin ve hatta birkaç kusuru olabilir. Diğer bir zorluk ise üzerinde hiçbir bakım talimatı olmaması olabilir. Bakım talimatları kumaşı daha iyi tanımanızı sağlayabilirdi. Eğer emin olamıyorsanız özen göstermekte fayda var.

Vintage kıyafetler genellilde modern tekstildeki gibi görünüşünü ve performansını iyileştirecek koruyucu kimyasallar içermezler. Eski zamanlarda, kıyafetler sıklıkla saten veya ipekli kumaşlardan yapılırdı, boyalar hızlı kurumazdı ve süslemeler hassastı. Sorulacak ilk soru: "Bu saten mi?". Eğer emin değilseniz dokunma testini yapın. Gerçek saten yumuşacaktır ve dokunduğunuzda sıcak hissettirir. Sonra, kumaşı bir yüzüğün içinden geçirin: gerçek saten yüzüğün içinden rahatça kayarken yapay saten takılacaktır. Eğer kumaş desenliyse tersini kontrol edin. Gerçek satenin ön tarafında desen görünür olurken arka tarafında da bu desenin ana hatları görünecektir. Ancak yapay satenlerin ön tarafında desen varken diğer tarafı düz renklidir.

Hızlı modayı terkedin ve vintage kıyafetlerinize nasıl iyi bakacağınızı öğrenin

Dolapta yıllardır küflü bir şekilde duran vintage kıyafetler için en iyi bakım nasıl yapılır? 3 kolay adımda vintage kıyafetlerinizi ışıldatın:

1. Doğru ürün: Çoğu vintage ürün elde yıkanacak kadar narindir. Yine de emin olmak için küçük bir parçasını narin bir deterjan kullanarak yıkayın ve nasıl tepki verdiğine bakın. Eğer büzüşürse veya rengi akarsa elbiseyi kuru temizlemeye verin.
İpucu: Yıkamadan önce doğru ürünle, Perwoll Yünlüler & Narinler, lekelerden kurtulun. Diğer türlü leke kumaşın içine hızla işleyebilir.

2. Elde yıkama: Eğer özellikle hassas ve narin kıyafetlerle ilgileniyorsak çamaşır makinesi kullanmamak en doğrusu. Onun yerine bir leğene birkaç damla hassas deterjan dökün, soğuk suyla doldurun ve yavaşça saten vintage elbisenizi suya batırın. Fazla suyu dökmeden önce en az iki kez narince durulayın. Uyarı: Kumaşı asla ovalamayın.

3. Düz kurutun: Yıkama aşaması bitince kuruması için düz bir şekilde serin, kırışıklıklar oluşmaması için ...

Hassas vintage materyallerinden yapılmamış bir elbiseyi nasıl yıkamalısınız

Peki ya vintage kıyafetiniz saten veya narin bir kumaş değilse? Pamuklu, polyester, naylon ve çoğu sentetik kumaşı makinede yıkayabilirsiniz. Hassas bir çamaşır deterjanı kullanın ve çamaşır makinenizi hassas yıkamaya ayarlayın. Diğer bir yandan eğer elbiseniz krep, örgü kumaşlardan veya dokuma suni ipekten yapılmışsa profesyonel ellerde temizlenmedir. Hassas ham ipek de profesyonel ellere bırakılmalıdır.

“Asla yok olmayan tek güzellik, zarafettir.” – Audrey Hepburn

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of woman wearing a slip dress over a shirt: Nabile Quenum/Blaublut-Edition.com
Graphic of a handwash  symbol: Shutterstock

İlgili Makaleler

  • Tişörtleri ileri dönüştürmek için 3 fikir

    Eski tişörtünüzü ileri dönüştürmek için 3 akıllı kendin-yap fikri

  • Kazakları onarmanın 3 yolu

    Kazak nasıl onarılır - delikler, takılmalar ve daha fazlası

  • Bir gömlek 6 tarz: Aksesuarlar

    Bir gömlek 6 tarz: Aksesuarlar