Skip to Content

Sürekli Yeni Kıyafetler Almayı Nasıl Bırakırsınız?

Dolabınızdaki kıyafetler ne kadar rahat, gurur verici ve tanıdık olursa olsun hızlı moda sizi hemen alışveriş yapmaya çeker. Peki bu dürtüye nasıl hayır diyip vintage hazinelerle ve eskiden sahip olduğunuz kıyafetlerle yeni bir tarz oluşturabilirsiniz?

Eski Kıyafetlerinizi Hatırlayın

Hızlı moda, eve dönüp eski favori kıyafetlerinizi gördüğünüzde sizi tatminsiz ve pişman bırakır. Anneannenizin ördüğü sıcacık hırkayı, üstünüze tam uyan kot pantolonunuzu ya da sizinle dünyayı seyahat eden pamuklu elbisenizi neden aldatasınız ki? Yepyeni alternatifleriyle hızlı moda sizinle flört ettiğinde evdekilerin değerini unutmak kolay olabilir. Işıltılı bir parti elbisesi suretine bürünüp trend görünümü ve sinsi kumaşıyla sizi cezbetmeyi deneyebilir. Ya da belki sadece bir dakikalığına komik sayılacak ironik pop kültür sloganlı bir tişörtle karşınıza çıkmayı deneyebilir.

Sahip olduğunuz kıyafetleri düşünün ve yeni aldığınız kıyafeti bunlardan herhangi biriyle değiştirmeyi hayal edin. Hiçbir hızlı moda trendi, iyi günde kötü günde yanınızda olan güvenilir kumaş partnerleriniz kadar neşe saçamaz.

Vintage Hazinelerler Tarzınızı Yeniden Yaratın

Kıyafetlerinizle anlamlı bir ilişki inşa ettiniz ve geçmişiniz hatıralarla dolu... Onlar değerini ispatladı ve siz hangi kıyafetlerin birlikte en güzel göründüğünü tam olarak biliyorsunuz. Tanışıklığınızda bir rahatlık var ama belki de artık sıkılıyorsunuz?

 • Moda rutinize dolabınızdaki herbir parçayla randevuya çıkarak başlayın. Sıkıcı iş gömleğinden çekici mini siyah elbiseye kadar bütün parçalara bakın, özellikle de dolabınızın alt raflarında kaybolanlara.
 • Eğer kıyafetlerinizin yeni bir stil yaratabileceğine inanıyorsanız o zaman yeniden stil yaratın, onları onarın ve ileri dönüştürün. Eski dostlarınız yeni ve trend bir ışığa sahip olduğunda onları tekrar seveceksiniz.

Şeytana uymayın

Hadi yüzleşelim, bazen alışverişe sadece yeni bir kıyafet almanın yarattığı keyif için çıkıyoruz. Bu yüzden buna alışveriş terapisi deniyor. Bu akıllı adımlarla kendinizi hızlı moda bağımlılığından kurtarın.

 1. Deneyim satın alın, eşya değil
  Güçlükle kazandığınız paranızı gün yüzünü nadiren görecek gardırop zombileri için harcamak yerine ömür boyu sürecek hatıralara yatırım yapın. Bir yemek kursuna, dağlarda bir doğa yürüyüşüne ya da gişe rekorları kıran bir müzikale evet diyebilecekken yeni bir elbiseye hayır diyin. Bu çekime düzenli olarak hayır derseniz birikimlerinizi o hep hayalini kurduğunuz tatil bütçenizin üzerine de ekleyebilirsiniz. Bonus: Dışarı çıkmaktan kurslara bütün bu etkinlikler alışveriş için daha az vaktinizin kalmasını sağlayacak ve ucuz hızlı moda kıyafetleri almaya olan isteğinizi azaltacak.
 2. Cimri olun
  Alışveriş isteğinizi dünyanın en cimri insanı olarak bastırın. Eğer yanınızda kredi kartı ya da çokça nakit para taşımıyorsanız, sadece hızlı alışverişten kaçınmayacaksınız zaten alışveriş yapamayacaksınız. Meteliksiz olmak hiç bu kadar işe yarar olmamıştı.
 3. Yeni trendler yerine vintage
  Perakendenin kıvılcımını hissetmek için yeni bir şey almanıza gerek yok. Size yeni gelen kıyafetler de aynı işi görür. Hatta bu hazine avını daha çok sevebilirsiniz. Vintage dükkanlar ve bit pazarları gün ışığına çıkarılmayı bekleyen hazinelerle dolup taşıyor.

İkinci el kıyafetleriniz için bakım

 • Eğer eski kıyafetlerinizle mutlu mesut yaşamaya karar verdiyseniz onların daha uzun süre ilk günkü gibi görünmesini isteyeceksiniz.
 • Hassas kumaşları elde yıkayın
 • Yaz boyunca kışlık giysilerinizi karanlık ve kuru bir yerde saklayın
 • Eski kıyafetlerinizi Perwoll'le yıkayarak dokularını yenileyin.

Image credits:
Header image: Stocksy
Image of woman wearing a polka-dot dress: Getty Images
Image of woman shopping in a flea market: Getty Images

İlgili Makaleler

 • Perwoll Yünlüler & Narinler

  Perwoll’ün Yeni “3’lü Yenileme Teknolojisi” Perwoll hassas bakım deterjanı, giysileriniz için hassas temizlik sağlarken; renk, doku ve ferahlığını yeniler.

 • Yavaş moda için kısa bir test: Giy ya da at?

  Çöpe gitsin mi gitmesin mi? Sorumuz tam da bu. Cevaplamaya hazır mısınız?

 • Nasıl vintage giyinilir

  Vintage kıyafet bulma ve kombinleme rehberiniz