Skip to Content
Kürk mantolu bir kadın cep telefonuna bakıyor, arka planda bulanık bir biçimde sarı bir tren geçiyor

Yapay kürk yıkama - onu uzun süre güzel muhafaza etme

Sahte kürk, dikkat çekicidir ve genellikle gerçek kürkten ayırmak çok zordur. Bu materyalden yapılmış kıyafet ve aksesuarlar modaya uygundur: gittikçe daha fazla etiket, yalnızca şık görünen değil, aynı zamanda sürdürülebilir ve etik açıdan sağlam olan moda yaratarak samur, vizon, çinçila ve benzerlerinden vazgeçiyor. Ama eğer en sevdiğiniz parçanın yıkanması gerekiyorsa ne yapmalısınız? Yeni kıyafetinizin ya da kabarık kumaştan yapılmış ev dekorunuzun uzun süre harika görünmesini sağlamak için suni kürkün nasıl yıkanacağını bilmek önemlidir.

Zaten suni kürk neyden yapılır?

İsimden de anlaşılacağı gibi, materyal yapay bir şekilde üretiliyor. Kadife ve fitilli kadife gibi suni kürk, havlı kumaşlar kategorisine ait. Bununla ilgili özel şey: kumaşa üç boyutlu yapı verebilmek için üretim sırasında sağ taraftaki havı oluşturan üçüncü bir iplik sistemi entegre edilmiştir. Genellikle taban kumaş pamuktan yapılırken hav için polyester gibi sentetik iplik kullanılır. Bu, destek tarafında ilmekler oluşturacak şekilde taban kumaşa dokunur. Sonraki üretim adımında bunlar kesilerek açılır, yukarı doğru fırçalanır ve gerektiği gibi kesilir. Havın dökülmesini önlemek için kumaşın arkasına elastik bir yapıştırıcı uygulanır. Bu şekilde suni kürk sonsuz sayıda tasarım seçeneğine sahiptir. Sahte kürk, pamuklu kumaş kadar yumuşak veya bir oyuncak ayı kadar peluş olabilir. Bu şekilde kalması için suni kürk yıkarken bazı kurallara uymak önemlidir.

Suni kürkün temizlenmesi- en iyi ipuçları

Suni kürkü temizlemenin birkaç yolu var: çamaşır makinesinde de yıkanabilir, elde de yıkanabilir. Bakım etiketinde üreticinin tavsiyelerini okumak en iyisidir.

 • Yıkama döngüsüne başlamadan önce tekstili ters çeviriniz. Bu şekilde peluş malzeme korunur.
 • Suni kürkü çamaşır makinesine koymaya karar verirseniz, maksimum 30°C’ye kadar hassas devir seçiniz. 60°C’nin bile kumaşı geri dönüşü olmayan bir şekilde deforme edeceğini unutmayınız.
 • Dönme hızını azaltınız ve döndürmeyi atlayınız. Hassas materyaliniz size teşekkür edecektir.
 • Durulama işleminden sonra giysinizi veya suni kürk aksesuarınızı çamaşır makinesinden çıkarırken kalın bir havluya sarınız ve birkaç kez ileri geri yuvarlayınız. Bu sayede havlu sıvıyı emer.
 • Daha sonra parçayı sallayınız böylece suni kürk topaklanmaz ve onu doğru şekile sokunuz.

Muhtemelen üretici elde yıkamayı açıkça zorunlu tutacaktır. Bu durumda prosedür için soğuk ya da ılık suyla doldurulmuş lavabo ya da plastik kutu kullanılmalıdır.

 • El yıkama maddesi ekleyiniz ve köpüğün oluşmasını bekleyiniz.
 • Yapay kürkü yaklaşık 15-20 dakika bekletiniz ve ardından soğuk su kullanarak birkaç kez iyice durulayınız.
 • Son durulama için suya Vernel gibi bir yumuşatıcı ekleyebilirsiniz.

Suni kürkü kurutma- bu kurallar önemli

Yapay kürk ceketinizi eketrikli kurutucuyla tanıştırmak- iyi bir fikir değil! Kurutucu serin bir ayarda olsa bile uyuşmazlar. Çamaşır kurutma makinesi, hassas tüyleri yok eden ısı ve sürtünme üretir. En kötü seçenekte cihazı bile bozabilirsiniz. Kurumanın sonsuza kadar sürmesini önlemek için yukarıda açıklandığı gibi yıkandıktan sonra sahte kürkü bir havluya sarınız. Sonrasında kıyafetleri bir askıya asıp açık havaya çıkarmak ya da iyi havalandırılmış odaya koymak en iyisidir. En sevdiğiniz parçanın daha da kabarık olmasına yardımcı olacak köpekler ve kediler için bir fırça kullanınız.  

Suni kürkte istenmeyen kokular mı? Sorun değil

Akşamı restaurantta geçirdikten sonra suni kürkünüz güçlü bir şekilde yemek mi kokuyor? Bu, sizin suni kürkünüzün çamaşır makinesini içeriden görmesi gerektiği anlamına gelmez. İstenmeyen buhardan kurtulmanız için yapay kürkünüzü banyoda siz duş alırken asmanız yeterlidir. Buhar kokuyu giderecektir.

Dokuma kürk için hangi deterjan uygundur ?

Hassas suni kürkünüzü temizlemek için çok yumuşak deterjan kullanmanız önerilir. Perwoll Yünlüler ve Narinler, yapay kürklerin kabarık kalmasını sağlayan modern lif bakım ürünüdür. Durulamanın başında biraz yumuşatıcı eklemek sonucu daha da geliştirecektir.

İlgili Makaleler

 • Perwoll Yenileme Yünlüler ve Narinler

  Yünlü giysilerinize kaşmir yumuşaklığında bir his vererek tüylenme ve şekil kaybına karşı koruma sağlar.

 • Yıkama sembolleri

  Tekstil ürünlerinizi en iyi şekilde korumak için çok sayıda yıkama önerisi keşfedin.

 • Siyah kot pantolonları uygun bir şekilde yıkama

  Siyahın daima siyah kalması için.