Skip to Content
Bikinili genç bir kadın bir şezlongda yatıyor

Bikini yıkama: mayo için bakım ipuçları

Mayo ve havlular güneş, klor, tuz ve ter gibi birçok etkiye maruz kalıyor. Eğer bikininizi,mayonuzu ya da deniz şortunuzu bir sezondan daha fazla giymek isterseniz, mayonuzu uygun bir şekilde yıkamanız ve bakmanız önerilir. Sonraki ipuçları size yardımcı olacaktır!

İlk kez giymeden önce mayoyu yıkama

Yeni alınmış mayonuzu, ilk kez giymeden önce yıkadığınıza emin olunuz. Perwoll Yenileme & Onarım Renk ve Doku gibi lif koruyucu etkenli deterjan, özellikle favori renkli bikininizi yıkamak için uygundur. Yıkama döngüsü sadece hijenik sebepler için önemli değil, kumaş üretilirken çoğu üretici ciltle sınırlı miktarda temas etmesi önerilen kimyasallar uyguluyor. Polyester, spandeks ya da naylon gibi mayoda kullanılan lifler çoğu zaman kalıp kontrol etkenleriyle işlenir. İltihap ve kaşıntıya sebep olan boyalar, sabitleştiriciler ya da plastikleştiriciler de sıklıkla kullanılıyor.

Banyodan sonra bornozları yıkama

Güneş kremi ve bronzlaştırıcı yağlar, mayolar üzerinde leke bırakabilir. Ayrıca kum, tuz ve klor uzun vadede mayonuza zarar verebilir. Bu yüzden, bikini ya da mayonuzu yüzmeden sonra direkt temiz suyla durulayınız. Duş alırken bikini ya da deniz şortlarını önce yumuşak bir şampuanla elde yıkayabilirsiniz. Sonra 3 ya da 4 kullanımdan sonra mayo tamamen yıkanmalıdır. Bu, çamaşır makinesinde tüm kirlerin iyice temizlenmesi içindir.

Hassas banyo tekstili üzerine çok fazla baskı uygulamayınız: bikininizi 60°C’de yıkamayınız. 30°C’yi ve hassas yıkamayı seçmek en iyisidir. Ek olarak yumuşatıcıyı atlayınız, aksi takdirde mayo zamanla yıpranacaktır. Çamaşır makinesinin mekanik darbelerinden mayonuzu korumak için iç çamaşırlarındaki gibi çamaşır filesi kullanınız. Böylece braletler ve metal uçlar ne bükülebilir ne de çamaşır kazanını çizebilir.

Mavi deniz şortuyla genç adam sahilde şezlongta yatıyor
Yüzme sahildeki en büyük zevklerden biridir ve parlak renklerle en iyi şekilde görüneceksiniz.

Mayoyu uygun bir şekilde kurutma

Islak mayo asla güneşte kurutulmamalıdır. Direkt gün ışığı renklerin solmasına sebep olur. En iyi kurutma yöntemi, deniz şortları ya da mayoları havlunun içinde nazikçe sıkmak ve sonrasında gölgede askıya koymaktır. Eğer ıslak bikininizi ya da mayonuzu direkt asarsanız, elastik lifler hızlıca eskiyecektir. Bunun yanı sıra ısıtıcıdaki ya da kurutucudaki ısı şeklini değiştirebilir. El ve banyo havlularını, renge göre ayırarak, çamaşır makinesinde 60°C’de yıkayabilirsiniz. Liflerin kuruma sertliğini önlemek adına rüzgarda kurutmak en iyisidir.

Çeşitli banyo tekstillerinin bakımı

Bakım etiketine göz atmak bikininizi uygun bir şekilde yıkamanız için yardımcı olacaktır. Çoğu banyo tekstili polyesterden yapılmıştır ve spandex ya da polyamid de içeriyordur. Fakat neopren artık sadece sörf ekipmanları ve dalgıç kıyafetleri için kullanılmamaktadır. Gittikçe daha fazla moda etiketi, mayo için bu materyali kullanıyor. Temizlemek daha zor çünkü neoprene içinde daha fazla terliyorsunuz fakat giysiler sadece elde soğuk suyla yıkanabiliyor. Eğer çok kirlilerse, kısa bir süre az deterjanla ıslatmak yardımcı olabilir.

Kroşe pamuk bikiniler moda fakat onları nasıl yıkamalısınız? Tercihen hassas çamaşır programında  30°C’de az miktarda yumuşatıcıyla. Hiçbir koşulda kurutucuya konulmamalı ya da sıkılmamalıdır. Kroşe bikini en iyi bir havlunun ya da çamaşır kurutma askısının üzerine serilerek gölgede kurutulur. O zaman en sevdiğiniz parçaların keyfini daha uzun süre çıkaracaksınız!

İlgili Makaleler

  • Perwoll Yünlüler & Narinler

    Perwoll’ün Yeni “3’lü Yenileme Teknolojisi” Perwoll hassas bakım deterjanı, giysileriniz için hassas temizlik sağlarken; renk, doku ve ferahlığını yeniler.

  • Yıkama sembolleri

    Tekstil ürünlerinizi en iyi şekilde korumak için çok sayıda yıkama önerisi keşfedin.

  • Kuş tüyü uyku tulumları ve kuş tüyü ceketleri yıkama

    Uzun süre yumuşacık kalmasının sırrı