Skip to Content
Metin: Kuş tüyü ceketle kış yürüyüşü yapan genç kadın

Kuş tüyü uyku tulumları ve kuş tüyü ceketleri yıkama

Sarmalayan sıcaklıkları ve hoş hafiflikleri sayesinde soğuk sezonun üstesinden gelmemize yardımcı olur: kolay konforlarıyla kuş tüyü ceketler en popüler kış temel ürünleridir. Hacimli kuş tüyü uyku tulumları, sıfır santigrad derece sıcaklıklardan, açık hava hayranlarına değerli hizmetler sağlarlar. Fakat eğer sizin en sevdiğiniz ısıtıcı ürününüzün yıkanmaya ihtiyacı olursa ne yapmalısınız? Adım adım rehberimizle size nasıl uygun bir şekilde kuş tüyü ceket ve uyku tulumlarınızı yıkayabileceğinizi göstereceğiz.

Kuş tüyü ceketleri kendi kendine yıkama- mümkün mü?

Hafif ve hava dolgulu özellikleri sayesinde kuş tüyü ceketler kış modasının tüm zamanların favorisidir. Uzun süre, bakım konusunda gerçekten hassas kabul edildiler fakat biraz yetenek, Perwoll Yünlüler ve Narinler gibi yüksek kaliteli yumuşak deterjan ve doğru teknikle kapitone ceketler evde yıkanıp kurutulabilir ve hiçbir sorun çıkmaz. Çamaşır makinesi, çamaşır kurutma askısı ve çamaşır kurutma makinesine ek olarak tek ihtiyacınız biraz sabır. Tüylerin ve ince tüylerin, yapılarına zarar vermemesi veya topaklanmaması için, yıkandıktan sonra düzenli aralıklarla montların ve uyku tulumlarının tüylerinin kabartılması tavsiye edilir. Sonraki bölümde bunu yapmak için en iyi yolu açıklayacağız.

Kuş tüyü ceketi nasıl yıkamalısınız? Adım adım mükemmel sonuca ulaşma:

 1. Şurada bir kahve lekesi, orada birkaç leke- sık giyilen favori ceketlerin er ya da geç iyice temizlenmesi gerekir. “Kuş tüyü ceketleri yıkamanın en iyi yolu nedir?” diye merak edilebilir. Eğer etiket aksine talimat göstermiyorsa makine oldukça kolay kullanılabilir. En sevdiğiniz rahat parçayı çamaşır kazanına koymadan önce fermuarların ve düğmelerin iyice kapalı olduğuna emin olunuz. Ayrıca ters çevirmek, kuş tüyü ceketlerinizi makinede yıkama sürecinde korur.
 2. Eğer ceketinizi ya da uyku tulumunuzu buna göre ayarladıysanız, uygun yıkama programının seçimi çok önemli. Tüyler ve kuş tüyü tıpkı yün gibi asıl olarak keratin içerdiğinden yün ve hassas kumaşlar için uygun bir program önerilir. Deterjan seçerken hassaslar için özel ürünleri de kullanabilirsiniz. Tıpkı kuş tüyü ceketiniz gibi kuş tüyü uyku tulumunuzu makinede yıkabilirsiniz.
 3. Kuş tüyü montunuz ya da uyku tulumunuz çamaşır kazanı içinde en iyi şekilde yayıldığı ve solüsyon içinde engelsiz hareket edebildiğine emin olmak için başka çamaşır eklememeniz önerilir. Yıkama programı sırasında kuş tüyü dolguyu daha gevşetmek için çamaşır kazanına tenis topları ekleyiniz.
 4. Kuş tüyü uyku tulumlarınızı yıkamanın güzel bir alternatifi banyo küvetinde nazikçe yıkamadır.  Yaklaşık 30°C sıcaklıkta ılık su kullanarak yeterli miktarda yumuşak deterjanla birlikte kuvvetli sıkma ve doldurmadan kaçınılarak zahmetsizce bu başarılabilir. 

Yıkamadan sonra- kuş tüyü uyku tulumları ve ceketleri kurutma

Kuş tüyü kabanınızı yeni yıkmanızdan sonra sırada kurutma var. Bu amaçla ceketinizi ya da uyku tulumunuzu çamaşır kazanından olabildiğince nazik bir şekilde çıkarınız. Eğer favori parçanız havayla kuruyacaksa, onu olabilidiğince yatay pozisyonda çamaşır makinesinden çıkarmalısınız. Bu, kuş tüyü dolgunun kaymasını ve topaklanmasını önler. Değerli parça en uygun şekilde çamaşır kurutma askısı üzerine yayılabilir. Olası damlayan suyu direkt toplayabilmek için çamaşır kurutma askısını banyo küveti içine koymalısınız. Doğru programı seçerek kuş tüyü ceketleri kurutma makinesinde kurutabilirsiniz. Aşağıdaki gibi ilerleyiniz:

Uzun yeşil renkte kuştüyü montlu bir kadın bir tuğla duvarın önünde duruyor
Kuş tüyü ceketleri yıkama- narin yapısı nedeniyle kuş tüyü nazik bakım gerektirir.
 1. İlk olarak, kuş tüyü ceketinizin etikete göre çamaşır kurutucusuna uygun olup olmadığına emin olunuz.
 2. Eğer durum buysa, yeni yıkanmış ceketi kurutucuya tek seferde tek parça olacak şekilde koymak en iyisidir. Bu, çamaşır kazanı içerisinde serbeste yayılmasını ve hareket etmesini sağlar. Leke bırakmayan tenis topu ya da özel kurutma toplarının eklenmesi, kurutma sırasında dolgunun karıştırılmasına ve gevşemesine yardımcı olur.
 3. 40-60 dakika süre için 30-60°C sıcaklık arasında kurutucuyu ayarlayınız.
 4. İlk kurutmadan sonra ceket hala nemliyse, ceket tamamen kuruyana kadar işlemi tekrarlayınız.
 5. Daha sonra ceketinizi tamamen havayla kuruması için askı üzerinde 24 saat daha bırakınız. Bu, kuş tüyünü istenmeyen koku ve kalan nemden dolayı oluşan küften korur.

Kuş tüyü ceketleri yıkama ve diğer bakım önerileri

Kumaşlar ve liflerle ilgili daha fazla ipuçları ve püf noktalarıyla ilgileniyor musunuz? Blog bölümümüzde sentetik kumaşları yıkamak, çamaşırları akıllıca kurutmak ve çok daha fazlası için değerli öneriler bulacaksınız!

İlgili Makaleler

 • Perwoll Yünlüler & Narinler

  Perwoll’ün Yeni “3’lü Yenileme Teknolojisi” Perwoll hassas bakım deterjanı, giysileriniz için hassas temizlik sağlarken; renk, doku ve ferahlığını yeniler.

 • Yıkama sembolleri

  Tekstil ürünlerinizi en iyi şekilde korumak için çok sayıda yıkama önerisi keşfedin.

 • Yapay kürk yıkama- onu uzun süre güzel muhafaza etme

  Yapay kürklü en sevdiğiniz giysinin nasıl temizlenmesi gerektiğini burada öğrenebilirsiniz.