Skip to Content
Spor giyimli bir adam bir taş arka planın önünde çömeliyor ve elinde mavi bir içecek tutuyor

Spor deterjanı: Fonksiyonel ve spor kıyafetlerinin uygun şekilde yıkanması

Spordan zevk alan herhangi biri bilir: Spor giyim için önemli olan materyallerin hafif, nefes alabilen ve elastik olmasıdır. Açık hava sporu için su ve rüzgar dayanıklılığı da büyük öneme sahiptir. Fonksiyonelliğini olabildiğince uzun süre etkilemek için, üstün kalite spor giyim, hassas lifleri koruyan etkili bir temizlemeye ihtiyaç duyar. Çözüm, spor giyim için özel deterjanlar – örneğin Perwoll- kullanmaktır. Terli spor giyim ürünlerini etkili bir şekilde temizler ve materyale bakım yapar. 

Spor giyim deterjanları neyi başarıyor?

Özellikle atletler ve aktif insanlar için yapılmış kıyafetler daha komplike hale geliyor. Hafif ve hızlı kuruyan spor giyimde, yapay fonksiyonel lifler, saf pamuğun uzun süre önce yerini aldılar. Koşu ya da açık hava kıyafetleri genellikle spandeksle karıştırılmış, çokça hareket özgürlüğü tanıyan ve hızla kuruyan, kısmen ya da tamamen polyesterden yapılmıştır. Özel spor deterjanları, örneğin Perwoll Sport Activecare Advanced, kıyafetleri tamamen temizler, ter kokusunu yok eder ve aynı zamanda onları korur. Diğer ürünlerle örneğin çok amaçlı deterjanlarla, neme ve rüzgara karşı koruma, hareket özgürlüğü ve esnekliğinin yanı sıra nefes alabilirlik de dahil olmak üzere spor giyimin pozitif işlevlerinden ödün verme riskini alabilirsiniz.

Spor kıyafetlerini yıkama: deterjanı uygun bir şekilde kullanma

Spor ve fonksiyonel kıyafetler için doğru deterjana ek olarak, spor giyim materyalini korumada diğer durumlar da belirleyici. Aşağıdaki ipuçlarına uyunuz bu sayede spor kıyafetlerinizin daha uzun süre tadını çıkarabilirsiniz:

Sık yıkama: Spor kıyafetinizi her kullanımdan sonra yıkayınız. Her zaman çamaşır makinesinin yıkama programıyla olmak zorunda değil. Eğer yakın zamanda kıyafetlerinizi tamamen yıkadıysanız, hızlı bir elde yıkama da işe yarar. Spor giyimdeki ter kokusunun üstesinden gelmek için kıyafetleri deterjanla dikkatlice durulayınız. 3-4 kez elde yıkamadan sonra çamaşır makinesi tekrar kullanılmalıdır. Bunun için, düşük sıcaklıkta ve düşük devirde kısa yıkama programı, liflerin zarar görmesini engellemek için kullanılmalıdır. Bazı modern çamaşır makineleri, özel spor giyim yıkama programlarına sahiptir.

Yıkama sıcaklığı: Çoğu spor ve fonksiyonel kıyafetler yüksek yıkama sıcaklıklarına dayanamaz. Fakat çoğu giysiyi çekinmeden 30°C’de yıkayabilirsiniz. Eğer şüpheniz varsa dikilmiş etikete bakabilirsiniz. Kıyafetleri yıkarken dikkat etmeniz gereken her şey hakkında bilgiyi sağlarlar. Bu yöntem, sizin pahalı spor giysilerinizi kullanılamaz hale getirme riskini önler.

Kurutma: Spor kıyafetlerinizi çamaşır kurutucuya koymayınız. Çoğu durumda, çamaşır kurutma makinesinin sıcaklığı hassas zarlı lifler için çok yüksektir. Spor kıyafetlerini havayla kurutmak daha iyi ve daha yumuşaktır. 

Hangi deterjan fonksiyonel kıyafetler için en iyisi?

Fonksiyonel ya da spor kıyafetleri için her zaman Perwoll Sport Activecare Advanced gibi sıvı spor deterjanı kullanınız. Yüksek kalite lifleri korurken aynı zamanda terli ve kirli spor kıyafetini de tamamen temizler. Ek olarak, kötü kokuyu nötrler ve giysilerinize harika ferahlık sağlar. Açıkça spor ve fonksiyonel kıyafetlerin özellikleri için tasarlanmıştır. Mesela, deterjan membrane giysiyi korur ve fonksiyonel kumaşların olabildiğince uzun süre rüzgar ve su geçirmez olarak kalmasını sağlar. Üstelik emprenyeyi su geçirmez maddelerle düzenli olarak yeniler. Son olarak, sık giyilen ve yıkanan kıyafetler, koruyucu işlevi zamanla etkiler.

İpucu: Spor kumaşlarında olduğu gibi diğer her giysi için ideal deterjan bulunmaktadır. Örneğin Perwoll Yünlüler ve Narinler’i yün kıyafetleriniz için ya da Perwoll Bakım ve Ferahlık’ı tüm karışık ve sentetik kıyafetleriniz için kullanınız.

Spor giyimli bir kadın büyük adımlarla merdiveni çıkıyor

İlgili Makaleler

  • Viskozu yıkamak- en sevdiğin parçayı nasıl formda tutabilirsin?

    Viskoz nedir? Hepimiz viskoz içeren en az bir adet giysiye sahibiz fakat nedir bu viskoz?

  • Yıkama sembolleri

    Tekstil ürünlerinizi en iyi şekilde korumak için çok sayıda yıkama önerisi keşfedin.

  • İç çamaşırı yıkama - rehber

    Hassas iç çamaşırlarınızın bile çok sayıda yıkamadan sonra nasıl yeni gibi görüneceğini size açıklıyoruz!