Skip to Content
Bir kadın, bir elbise askısında asılı olan giysilere göz atıyor, sağ elinde ise bir üst giysi tutuyor

Ağırdan alın: yavaş moda rehberiniz

Yavaş moda hareketini hiç merak ettiniz mi? Bu yazımızda nasıl başladığını, kimlerin destek verdiğini ve 'yavaş moda' teriminin gerçek anlamını öğreneceksiniz.

Yavaş moda nedir?

Yavaş moda kıyafetlerin tasarım, üretim ve tüketim aşamalarının daha bilinçli ve sürdürülebilir bir şekilde sürdürülmesidir. Moda endüstrisi artık sosyal sorumluluğunu görmezden gelemeyeceği gibi biz de tüketiciler olarak kıyafetleri nasıl aldığımız, kullandığımız ve attığımıza daha bilinçli yaklaşmalıyız. Alışveriş aşkıyla sürekli yeni şeyler alıp dolabımızı ucuz ve eğlenceli kıyafetlerle doldurduğumuz ve birkaç kere giydikten sonra attığımız günler geride kaldı. Artık onların nasıl üretildiklerinin ve bu endüstrinin çevre üzerindeki büyük etkisinin farkındayız.

Bir kadın dikiş makinesinde çalışıyor, önündeki masada mezuralar bulunuyor

Yavaş moda: Hızlı modaya bir cevap

Yavaş moda, moda endüstrisinde yıllardır süren hızlı yaklaşıma bir tepki. Hızlı moda etiketlerinin dünyadaki ucuz işçiliği sömürmekten ve ekosisteme1 zarar veren üretim yöntemleri kullanmaktan sorumlu olduğu durumlarda, yavaş moda geleceğe bakan, çevreye karşı dikkatli ve sürdürülebilir bir yaklaşıma kendini adıyor. Eko tekstil danışmanı ve yazarı Kate Fletcher'ın 2007’de yazdığı makalesine göre, “Hızlı moda gerçekten hız değil, açgözlülükle ilgilidir: daha fazla satmak, daha fazla para kazanmak.” Hızlı moda genellikle birkaç yıkamadan sonra parçalanır, bu yüzden satın almaya devam etmemiz gerekir; yavaş moda, yüksek kaliteli kıyafetlerden daha az almak, onlara iyi davranmak ve daha uzun süre giymekle ilgilidir.

Kim katkı sağlıyor?

Koyu yeşil renkte bir üst giysinin bakım talimatı etiketi

Moda endüstrisi tüketiciler arasında artan bir bilince yanıt veriyor2. Yeni adaletli moda etiketleri sadece kıyafet yapmak için sürdürülebilir bir yaklaşım benimsemekle kalmıyor, aynı zamanda önde gelen küresel markalarda da yavaş ama emin adımlarla sürdürülebilirlikte değişiklik yapıyor. Birçoğu yerel kaynaklı doğal malzemeler, kaynaklar ve işgücü kullanarak ve israfı azaltma çabalarını artırarak2 yavaş moda arzusuna ve ihtiyacına uyum sağlıyor. En önemlisi, şimdinin odak noktası, en düşük fiyatlarla tüketicileri cezbetmek yerine kalite ve sürdürülebilirlik.

Yavaş modaya nasıl katkı sağlarım?

İşleri yavaştan almak için şimdiden daha iyi bir zaman yoktur. O zaman neden şimdi başlamayasınız? İşte yavaş modaya katkı sağlamak için yapabileceğiniz basit şeyler.

 • Sahip olduğunuz her kıyafete uzun uzun bakın. Unutmayın sahip olduklarınız yararlı veya güzel olmalıdır ya da duygusal bir değeri olmalıdır.
 • Kıyafetlerinizi bayıldıklarınız, bazen giydikleriniz ve bir daha asla giymeyecekleriniz olarak ayırın. Sevdiklerinizi tutun ve sevmedikleriniz başkalarına verin. Bazen giydiğiniz kıyafetler sizi zorlayabilir ama onları diğer iki kategoriye ayırmaya çalışın. Şimdi... gerçekten daha fazla kıyafete ihtiyacınız var mı? Dürüst olun. Eğer gerçekten ihtiyacınız varsa gidip doğal materyallerden üretilen kaliteli kıyafetlerden alın. Bu kıyafetler yıkandıkça formu değişmeyecektir ve daha uzun bir süre giyebileceksiniz.
 • Kıyafetin nerede yapıldığını görmek için etikete bakın. Sizin dolabınıza gelmeden önce binlerce kilometre yolculuk etmiş mi?
 • Sahip olduğunuz benzer parçaların sayısını limitli tutun. Bir insanın gerçekten kaç tane gri tişörte ihtiyacı olabilir.
 • Lekelerden kurtulun ve delikleri onarın. Kimse bunları sizin için yapmayacak.
 • Kaliteli bir çamaşır deterjanı kullanın. Bu kıyafetlerin uzun ömürlü olmasının anahtarıdır.
 • Hepsinin ötesinde kıyafetlerinizi çok sevin ve onları keyifle giyin. Eğer artık bir kıvılcım hissetmiyorsanız onu isteyen birine verin.
Su, plastik ve enerjiye ilişkin bilgiler içeren bir çamaşır makinesi, bilgiler art arda yıkanıyor ve yeni bir bilgi ortaya çıkıyor

Image credits:
Header image: Stocksy
Image of woman sewing in studio: Getty Image
Image of clothing material tag: Gettty Images
 
Kaynaklar:
1. The True Cost of Fast Fashion (Hızlı Modanın Gerçek Bedeli)
2. An Analysis of the Fast Fashion Industry (Hızlı Moda Sektörünün Bir Analizi)

Değişime gitmek her zaman basit veya kolay değildir. Biliyoruz. Perwoll’de biz kendi sürdürülebilirlik yolculuğumuzdayız. Buradan okuyabilirsiniz

İlgili Makaleler

 • En sürdürülebilir kumaşlar

  Sürdürülebilir moda kumaşları dünyasında kimin kim olduğunu görün

 • Sürdürülebilir marka?

  Sürdürülebilir bir markanın sizin yavaş moda hedeflerinizle uyumlu olduğunu nasıl anlarsınız?

 • Yavaş moda vs etik ticaret

  Bilinçli tercihleri ve moda terimleri açıklayalım