Skip to Content
İki kadın bitkilerle kaplı bir duvarın önünde oturuyor, bir cep telefonuna bakıyor ve gülümsüyorlar

Açıklıyoruz: Bir markayı ne sürdürülebilir yapıyor?

Yavaş moda elit olmak veya dolabınızda asılı duran hızlı moda parçalara utancı tetiklemekle ilgili değildir, sadece etkiyi azaltmakla ilgilidir1. Eğer sürdürülebilir bir markayı ne sürdürülebilir yapıyor ve bunu yavaş modayla nasıl uyumlu hale getiririz diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre! Sürdürülebilir moda markalarının esasları hakkındaki kısa yazımızı dikkatle okuyun.

Yavaş ve sürdürülebilir moda rehberimiz

Genel anlamda, sürdürülebilir moda şirketleri çevre ve insan üzerine etkilerini önemseyen ve bu sorunlara dikkat çekmeye çalışan şirketlerdir. Yavaş moda daha bütünsel bir yaklaşımla bunun üzerine kıyafetlerin ömrünü uzatma hedefini de ekliyor.

Peki bir kıyafetin veya markanın sadece sürdürülebilir değil aynı zamanda yavaş moda prensiplerine de uygun olduğunu nasıl anlarsınız? İşte başlangıç için 4 önemli alan:

 • Etik moda
 • Materyal bileşimi
 • Köken
 • Aksiyon ve reaksiyon

Etik modayı etiketleme

Bir etik moda markasının başka ismi olup hala sürdürülebilir görünüp görünemeyeceğini merak ediyor musunuz? Maalesef ki sizin için basit bir cevabımız yok çünkü etik moda farklı kişiler için farklı anlamlar ifade edebiliyor. Etik moda markaları ve sertifikalarının büyük çoğunluğu etik bir duruş sergilese de hedeflerinde birlik olmuş sayılmazlar. Örnek vermek gerekirse, Etik Ticaret sertifikası olan etik moda markaları etik maaşlar üzerine odaklanıyor. Diğer bir deyişle, etik moda sertifikaları her zaman otomatik olarak sürdürülebilirlik veya yavaş modayla uyuşmayabiliyor. Bir etik moda markası iyi bir başlangıç fakat amaçlarının sizinkilerle tamamen uyuşup uyuşmadığına bakmak için daha detaylı incelemelisiniz. Neyse ki, gün geçtikçe daha fazla etik moda markası yavaş moda kriterini sağlamak için çaba sarfediyor.

Materyalist

Bir sürdürülebilir moda parçasının sadece sürdürülebilir değil aynı zamanda yavaş modayla uyumlu olduğunu kontrol etmenin en basit yöntemlerinden biri de materyal karışımını kontrol etmektir. Eğer bir kıyafet sürdürülebilir kaynaklı %100 yünden yapıldıysa rahatlıkla geri dönüştürülebilir. Diğer taraftan eğer %30 pamuk, %20 polyester ve %50 yünden yapıldıysa uygun bir şekilde geri dönüştürülemez çünkü karışan dokuları ayırmak için henüz bir teknoloji yok. Üzülmeyin - çöpe gitmediğine emin olmak için hala bir çok yol var. Malzeme dünyasındaki en tartışmalı oyuncu ise %100 pamuk. Genel olarak konuşmak gerekirse, sürdürülebilir tarlalarda yetiştirilmiş pamuklar bile büyük oranda suya ihtiyaç duyuyor2. Eğer bu kaçınmak istediğiniz bir şeyse kenevir kullanan sürdürülebilir moda markaları üretimde daha az su kullandığından sizin için daha iyi bir alternatif olabilir.

Siyah bir tişörtün bakım etiketini tutan bir elin görünümü

Ev gibisi yok

İnanın veya inanmayın, kıyafetleriniz büyük ihtimal dünyanın epeyce bir kısmını görmüştür. Çünkü ekinden mağazaya üretim sürecini tamamlamak için dünyayı geziyorlar. Bir kıyafetin üzerinde 'Türkiye'de üretilmiştir' etiketi varsa bile bu bir yavaş moda parçası olduğu anlamına gelmiyor. Çünkü bazı parçaları çok uzak yerlerden gelmiş olabiliyor. Yine de her şey siyah ve beyaz değil. Çoğu sürdürülebilir parçanın kaynağı ve üretim yeri aynı olsa da, ki böyle olduğunda sürdürülebilir markalar bunu vurgulayacaktır, bu her zaman mümkün değil. En doğru yaklaşım basitçe elinizden geleni yapmak, farkında olmak, ürünlerin kökenlerini kontrol etmek ve bilinçli tercihler yapmak. Ama doğru yıkama yöntemleriyle kıyafetlerinize iyi bakmak ve onları daha uzun süre sevmek için tamir etmek yavaş modaya katkı sağlayabileceğiniz en güçlü yollardan.

Arasına bir kumaşın çekildiği bir dikiş makinesinin görünümü

Sürdürülebilir markalara sorun

Çoğu sürdürülebilir ve etik moda markası başarılarıyla gurur duyuyor ve seslerini çıkarıyorlar. Çoğu, internet sitelerinde sürdürülebilirliklerini, yavaş moda veya etik moda çabalarının detaylarını listeleyeceklerdir. Eğer proaktif bir kişiliğiniz varsa daha spesifik detaylar için onlarla iletişime geçebilirsiniz. Sadece bazı parçaları sürdürülebilir modanın bir örneği olabilirken diğer parçaları henüz geçiş aşamasında olabilir. Bu noktada sadece sürdürülebilir moda parçalarına yatırım yapmak; doğru adımları atan bir firmaya destek olmak için yine de sürdürülebilir olmayan parçalar almak ya da hatta yeni bir kıyafet almaya direnmek sizin tercihiniz olacak.

Bir yatakta bağdaş kurarak ve elinde kahve ile oturan bir kadın, önünde bir dizüstü bilgisayar bulunuyor

Image credits:
Header image: Stocksy
Image close-up of a fabric label: Getty Images
Image close-up of a person sewing: Getty Images
Image of a woman looking at a laptop: Stocksy

Kaynakça:
1. Collins Dictionary Definition von Slow Fashion
2. WWF, Auswirkungen von Baumwolle

İlgili Makaleler

 • Perwoll Renkli

  Perwoll’ün Yeni “3’lü Yenileme Teknolojisi” Perwoll hassas bakım deterjanı, giysileriniz için hassas temizlik sağlarken; renk, doku ve ferahlığını yeniler.

 • Eko-modanın geleceği

  Dünyanın en inovatif sürdürülebilir kumaşlarını görmeye hazır mısınız?

 • Yavaş modanın yüzleri

  Yavaş moda tasarımcısı Iryna Acetisyan'la çocuklar için sürdürülebilir moda üzerine