Skip to Content
Bir kadın üzeri kumaşlarla dolu bir masada çalışıyor ve küçük bir kız onu izliyor

Yavaş modanın yüzleri: Iryna Avestiyan

Yavaş moda tasarımıcıs Iryna Avestiyan bebekler ve çocuklar için etik moda markası OMOLOKO'nun yaratıcısı. Onun sürdürülebilir tasarımları nesilden nesile aktarılabilecek zamansız parçalar. Iryna ile neden OMOLOKO'yu yarattığı, tasarımlarının arkasındaki ilhamları ve neden yavaş modanın destekleyicisi ve savunucusu olduğunu konuştuk.

Neden OMOLOKO'yu yarattınız?

OMOLOKO, küçük kızım favori oyuncağı için bir ceket yapmamı istediğinde başladı. Ona aynı elbiseden yapmalı mıyım diye sordum. Gözleri keyif ve heyecanla o kadar çok parladı ki benim de bir yavaş moda tasarımcısı olarak hikayem başladı. Ama çocuklar için normal perakendecilerden farklı orijinal ve sürdürülebilir bir moda yaratmak istedim. Farkettim ki çocuk kıyafetleri parlak renkler ve süslerle dolu. Bu yüzden ben dikkatimi keten ve doğal renklere vermek, aynı zamanda kıyafetlerimin doğal ve sürdürülebilir materyallerden üretildiğine emin olmak istedim.

Küçük bir kız bir dikiş makinesine bakıyor

Çalışmalarınıza koyduğunuz düşünceler nelerdir?

Yavaş moda ben ve ekibim için çok önemli, bu yüzden kıyafetlerimizin üretimi sırasında attığımız bütün adımlarda üreticiler ve tüketiciler için bilinçli tercihler yapılıyor. İşimizin en önemli taraflarından bir tanesi bütün üretimin tek bir yerde olması ve bu bizim için anavatanımız Ukrayna. Tasarımın yaratılmasından tüketiciye sevk edilmesine kadar bütün süreç buradan yapılıyor. Böylece bütün kaynak materyallerimiz organik ve doğada çözünebilir kumaşlardan yapıldığı için sıfır atık üretimine de uyabiliyoruz. Önem verdiğimiz bir diğer şey ise her sezon koleksiyonumuzu değiştirmememiz. Kaliteyi miktardan ön planda tutuyoruz. Böylece en çok satan ürünlerimizi tutuyoruz ve ürünlerimiz doğada çözünebilir olmasına rağmen atık sağlamıyoruz.

Iryna Avetisyon'dan bir alıntı içeren konuşma balonu "My young daughter is my inspiration. Her curious and adventurous mind is found in almost all of my work"

Aileler çocukları için yavaş moda kıyafetler almayı düşünmeliler mi?

Çocuklar için yavaş moda kıyafetleri muhtemelen bir hızlı moda markasında bulabileceğinizden daha pahalıya gelecek ama güzel bir sebep için. Onların kesinlkle daha uzun süre keyfini çıkaracak ve takdir edeceksiniz. Artık kıyafetleri küçük sahiplerinin üzerine olmadığında onları hediye olarak başkasına vermeleri veya ileriki jenerasyonlar için saklamaları konusunda cesaretlendiiryoruz. Kızınızın ve daha sonra onun kızının bebeklik veya çocukluk fotoğraflarında aynı elbiseyi giydiklerini görmek gerçekten çok özel. Ayrıca bu yavaş moda örneğinin çocuklara (ve yetişkinlere) alışveriş ihtyiacını azaltarak çevreyi önemsemeyi öğrettiğini hissediyoruz. Ve kıyafetlerimiz zamansız olduğu için kızınızın kızı veya oğlunuzun oğlunun da onları ailemiz, arkadaşlarımız ve müşterilerimizin sevdiği kadar seveceğine eminiz.

Turuncu ve mavi renkteki iki bebek tulumu bir geyik boynuzu üzerindeki elbise askılarında asılı

Favori parçalarınızdan birinin arkasındaki hikayeyi bizimle paylaşabilir misiniz?

Biz kırsal bir bölgede yaşadığımız için uzun yürüyüşlere çıkmayı seviyoruz ve bu yürüyüşlerde dökülen yaprakları ve dalları topluyoruz. Kızım bulduğu yapraklardan birinin resmini çizmeye karar verdi. Onu resim yaparken görünce bu resmi ketenden yapma isteği içimi kapladı. Şimdi bu keten yapraklar dünyanın dört bir yanındaki evlere dağılmış durumda. Küçük kızımın, çocuklar için yaptığım sürdürülebilir moda tasarımlarının ilhamı olduğunu gururla söyleyebilirim. Onun meraklı ve maceracı ruhu neredeyse bütün işlerimde bulunabilir.

Beyaz bir yorganın üzerinde sayfaları açık bir kitap bulunuyor, yanında yaprak şeklinde bir yastık yer alıyor

Image credits:
Header image: Omoloko (PR)
Image of a child peering through her mother’s sewing machine: Omoloko (PR)
Image of two beautiful OMOLOKO rompers: Omoloko (PR)
Image of leaf cushion: Omoloko (PR)

İlgili Makaleler

  • 5 adımda kapsül gardırop

    Koleksiyonunuzu azaltmak için kapsül gardırop listemize göz atın

  • Kathleen Elie ile 5 dakika

    Yavaş moda bloggerı ve stil ikonu ile sürdürülebilirlik üzerine her şey

  • Yavaş modanın yüzleri: Pharrel Williams

    Bir müzisyenin nasıl okyanus plastiğinden üretilen denim koleksiyonun küratörlüğünü yaptı