Skip to Content
Mor tulumlu bir kadın sarı bir duvarın önünde duruyor

5 Minuten mit: Nicole Salgado

Nicole Salgado sürdürülebilir modanın ne kadar hareketli, renkli ve heyecan verici olduğunu gösteren platform Donna Colori'nin yaratıcısı ve kurucusu. Burası okuyucuların renk kombinasyonlarını keşfedebilecekleri ve bilinçli stil ilhamları bulabilecekleri bir alan

Blogunuzu başlatmaya neden karar verdiniz ve blogunuz neden renkler hakkında?

Modayı her zaman sevdiğim ve doğaya güçlü bir bağım olduğu için insanlara nasıl tarz olabilecekleri ve aynı zamanda sürdürülebilirliği hem çevresel hem de etik olarak benimseyecekleri konusunda yardım etmek için blogumu yarattım. Hızlı moda ve rekabet fiyatlandırması moda endüstrisinin adını kötüye çıkardı. Bu yüzden ben de insanları moda tercihleri hakkında suçlu hissettirmek yerine sürdürülebilirliğe pozitif ve eğlenceli bir şekilde yaklaşarak birçok harika alternatifin olduğunu ispatlamak istiyorum.

Benim için moda yaratıcılık demek ve yaratıcılık desenler ve renkler aracılığıyla görülebilir. Birçok insanın fazladan alışveriş yaptığını, çünkü gerçekten nelerden hoşlandıklarını bilmeden aldıklarını farkettim. Renk kombinasyonlarını keşfetmek ve kişisel stil önerileri vermek okuyucularımın daha bilinçli alışveriş yapmalarını sağlıyor. Bu yüzden blogumda renkler hakkında ve renklerin birinin stilini değiştirebileceği hakkında konuşmak mantıklı göründü.

Turuncu bir bluz ve üzerine bej renk bir ceket giyen ve elinde bir çiçek tutan bir kadının vücudunun üst kısmının görünümü

Dünya çapında, kıyafetlerin büyük bir çoğunluğu seri üretim ve neredeyse tek kullanımlık. Yavaş moda, yüksek kaliteli materyal kullanımı ve  zamansız tasarımlarla kıyafetlerin uzun ömürlü olmasını önceliklendiriyor. Aynı zamanda yeni kıyafetler almak yerine mevcut kıyafetlerimizi onarmamız için teşvik ediyor. Bu yüzden atık üretmek yerine kaynaklarımızı korumamıza yardım ettiği için yavaş modaya önem vermeliyiz.

Nicole Salgado'dan bir alıntı içeren konuşma balonu "Take care of your clothes and wear them as often as possible. It´s the most susatinable thing we can do for our planet"

Neden herkes dolaplarını düzenlerken daha düşünülmüş tercihler yapmalıdır?

İnsanlar dolapları için kıyafetleri ne kadar dikkatli seçerse o kadar az parçaya ihtiyaçları olur. Bu yüzden sevdiğimiz ve özenle bakacağımız kıyafetlere yatırım yapmak çok daha iyidir. Eğer düşüncesizce  alışveriş yaptığınızı farkettiyseniz bu iyiye işaret değil. Bunlar dolaplarımızı dolduracak ama nadiren giyeceğimiz ve bize sürekli giyecek hiçbir şeyimiz yokmuş gibi hissettirecek alışverişlerdir. Gerçekten neyi satın almak istediğimizi ve gerçekten nelerden hoşlandığımızı dikkatlice düşünersek dolaplarımız, hayat tarzımız ve kişisel zevkimizle daha uyumlu olacak.

Eine brünette Frau mit rotem Pullover und dunkelgrüner Jacke trägt eine helle Handtasche und schaut in Richtung Boden

En iyi sürdürülebilir moda tavsiyeleriniz nelerdir?

Kıyafetleri nasıl satın aldığınız ve giymeye karar verdiğiniz hakkında kibarlık içeren birkaç tavsiyem var. Bu yüzden bunlar uygulaması biraz zaman alabilecek düşünceler.

 1. Kaliteli ve zamansız tasarımlara yatırım yapın - bu demek oluyor ki bir daha bir şeye ihtiyacınız olduğunda kaliteli kumaştan yapılmışsa alın. Bu daha uzun süre kalıcı olacağını ve hemen atılmayacağını garantileyecek.
 2. Dolabınızda uyumlu bir renk paleti yaratın - böylece her gün kolaylıkla kıyafetlerinizi karıştırıp eşleyebilirsiniz.
 3. Kıyafetlerinizin bakım önerilerine kulak verin - düzgün bakım kıyafetlerimizi daha uzun ömürlü yapar. Ben hala anneme ve kardeşlerime ait olan vintage kıyafetleri kullanıyorum çünkü onlar iyi bakım yapmışlar.

Blogunuzun en büyük başarısı ne oldu?

Blogumun en büyük başarısı, içeriklerimin insanlara kendilerini ifade ederken hiçbir etiği feda etmemeleri konusunda ilham vermek. Okuyucularımın ve çevremdeki insanların kaliteli kumaşları, etik kaynaklı kıyafetleri nereden alabilecekleri ve ikinci el kıyafetler için nereden alışveriş yapabileceklerini sormasından gurur duyuyorum.

Ayrıca insanları kıyafetlerine iyi bakmaları ve onları mümkün olduğunca sık giymeleri konusunda cesaretlendirmeyi seviyorum. Bu gezegenimiz için yapabileceğimiz en sürdürülebilir şey. Sahip olduğunuz kıyafetleri farklı şekillerde giymenin yollarını arayın ve bulun, bir hafta boyunca aynı kıyafeti 3 farklı şekilde giymeyi deneyin, küçük tamir ipuçları öğrenin ve kıyafet bakımını araştırın. Sürdürülebilir modaya katkı sağlamanın birçok farklı yolu var.

Image credits:
Header image: Nicole Salgado (PR)
Image of one of Nicole’s many beautiful colour combinations: pastel orange and tan: Nicole Salgado (PR)
Image of neutral tones that are majour feature in Nicole’s curated wardrobe. Here she wears a combination of forest green, copper and ivory: Nicole Salgado (PR)

İlgili Makaleler

 • Sürdürülebilir marka?

  Sürdürülebilir bir markanın sizin yavaş moda hedeflerinizle uyumlu olduğunu nasıl anlarsınız?

 • En sürdürülebilir kumaşlar

  Sürdürülebilir moda kumaşları dünyasında kimin kim olduğunu görün

 • Eko-modanın geleceği

  Dünyanın en inovatif sürdürülebilir kumaşlarını görmeye hazır mısınız?