Skip to Content
Bir ütü, yıldız şeklindeki çıkartmalar ve bir makas ile birlikte beyaz bir yüzey üzerindeki sarı bir tişört

Kendin-yap: Kintsugi'yle lekeleri süsleyin

Yavaş moda kendin-yap video serimizin 4. kısmında dikiş dikemiyorsanız veya kendin-yap yeteneğiniz yoksa bile kolaylıkla yapabileceğiniz bir Kintsugi tekniği sunuyoruz. Japon sanatı Kintsugi ve arkasındaki Wabi-Sabi felsefesi hakkında daha fazlasını öğrenmek için burayı ziyaret edin. Burada ayrıca size yırtık kot pantolonlarınızı nasıl onaracağınızı anlattık (bunun için biraz dikiş beceriniz olması gerekiyor). Video serimizin ikinci kısmında yünlü kıyafetlerinizdeki delikleri onarmak için Kintsugi yardımıyla dikişsiz bir metod anlattık. Üçüncü bölümde ise Kintsugi'den esinlenen bir şekilde kumaş yırtığını altın rengi boyayla nasıl süsleyebileceğinizi anlattık. Bu yöntem dikiş gerektirmese de sabir bir el ve yaratıcı gözler gerektiriyor.

Ve şimdi de en kolay metodla karşınızdayız. Favori parti elbisenizi kurtarabilirsiniz, hem de dikiş yapmadan!

Kendin-yap dikişsiz Kintsugi: Lekeli bir elbiseyi nasıl güzelleştirirsiniz?

You need to accept cookies to play this video

İhtiyacınız olanlar:

 • İnatçı lekesi olan bir elbise (bizimkinde kahve lekeleri var)
 • Ütüyle yapışan süslemeler
 • Ütü
 • Elbienizi ısıdan korumak için düz bir pamuklu kumaş parçası

Yapılacaklar:

1. Lekelerinizden birazcık büyük olan ama onları tamamen kapatmayan bir süs seçin. Biz yıldız şeklini seçtik ama çiçekli süsler de oldukça güzel durabilir..

2. Ütüyle yapıştırılan süslerinizi lekelerin üstüne koyun ama onları tamamen kapatmayın. Unutmayın, biz kusurları saklamak istemiyoruz, bu Kintsugi ruhuna uygun olmazdı.

İki el sarı bir tişörtün üzerine çizim yapıyor

3. Yapıştırıcının etkisini göstermesi için önce sağ tarafından sonra da sol tarafından ütüleyin. Ütünün kıyafetinize, süslerin de ütüye zarar vermemesi için pamuklu kumaş parçasını kullanın.

4. Gururla giyin!

Beyaz bir kumaşa ütü yapılıyor

Lekeleri kapatmak için Kintsugi'den esinlenen daha fazla fikir

Tabii ki yukarıda gösterilen kendin-yap fikri zarar görmüş eski bir parçayı yeni ve güzel bir sanat eseri haline getiren Kintsugi'nin tek metodu değil. Bazıları için dikiş yapmanıza ihtiyaç olsa da işte birkaç alternatif metod.

 • Videomuzdaki elbisenin üzerindeki kahve damlaları gibi daha küçük lekelerin etrafını ütüleyebilir veya dikişle lekenin etrafını bir çiçek gibi saran yapraklar ekleyebilirsiniz.
 • Eğer sanatsal bir gözünüz varsa lekenin etrafını da boyayabilirsiniz. Belki lekenin size ilham veren komik bir şekli vardır.
 • Daha büyük lekeler, ombre etkisi için bir başlangıç noktası olabilir. Sıvılaştırılmış kumaş boyasıyla başitçe farklı lekeler oluşturun, boyutunu ve şeklini taklit edebilirsiniz ya da aynı renkleri kullanabilirsiniz.

İlgili Makaleler

 • Perwoll ve Sürdürülebilirlik

  Perwoll, giysilerinize özen gösterir ve onları daha uzun süre bakımlı tutmanıza yardımcı olacak formüller sunar. Geniş ürün portöyümüz ve sürdürülebilirlikle ilgili çabalarımız hakkında daha fazlasını keşfedin.

 • Yavaş modanın yüzleri: Kate Fletcher

  Yavaş moda hareketine adını veren kadın

 • Perwoll Siyah

  Perwoll’ün Yeni “3’lü Yenileme Teknolojisi” Perwoll hassas bakım deterjanı, giysileriniz için hassas temizlik sağlarken; renk, doku ve ferahlığını yeniler.