Skip to Content
Beyaz arka planlı bir elbise askısı üzerindeki giysiler

Gardırobunuza sürdürülebilir bir dokunuş

Kıyafet koleksiyonunuzun yavaş moda hareketini desteklemesine izin verin. Giydiğiniz kıyafetlerde sürdürülebilir seçimler yapın, etik markaları seçin, çamaşır bakımı rutinine yatırım yapın ve güçlü bir tüketici olun. Size kıyafetlerinizi nasıl duyarlı bir şekilde seçeceğinizi  ve dolabınızı nasıl sürdürülebilir hale getireceğinizi göstermek için rehber olacağız.

Vintage: Modası geçmeyen kıyafetler

Son yıllarda, kullan-at ekonomisi tonlarca kıyafeti alıp sonra onları gözden çıkarmayı normal hale getirdi. Aniden alınan ve rengini, şeklini kaybeden ya da sadece askıda çekici gelen kıyafetler atılmaya başlandı. Günün sonunda, alan kısıtlı olduğundan son modaya boyun eğmek için bir şeylerin gitmesi gerekiyordu. Çoğu kıyafet ucuz ve yeri doldurulabilir olduğu için bu o kadar da sorun değildi - ya da öyle miydi?

Ne yazık ki yavaş moda hareketi bile başlamadan önce moda kararlarının bir etkisi vardı ve çevre genellikle ikinci plandaydı. Neyse ki yavaş modaya hızlı bir başlangıçla bir şeyleri düzeltmek ve ileriye bakmak için çok geç değil.

Sürdürülebilir gardırobunuz: Kalbinizle gözden çıkarın

Bir kadının üzerinde dikiş yaptığı masadaki beyaz bir bluzun görünümü

Sürdürülebilir gardırobunuzu yaratmanın ilk adımı düzenlemektir. Ama artık ilginizi çekmeyen kıyafetleri çöpe atmak yerine önerilerimize göz gezdirin.

1. İleri Dönüştürme

Kıyafetler şekil değiştirebilir mi? Mesela kot pantolonunuz şorta dönüştürülebilir mi? Ya da uzun bir elbise kısa bir kokteyl elbisesine? Yaratıcı olun ve seveceğiniz yeni bir parça yaratın.

2. Bağışlama

Eski parçalar vintage hazineler olabilirler. Öyleyse onları satın ve mutluluğu paylaşın. Ya da neden onları arkadaşlarınıza veya hayır kurumlarına vermeyesiniz? Bir diğer alternatif ise kıyafet değiştirme partileri düzenlemek.

3. Onarma ve yenileme

Yırtık ve deliklerin favori kıyafetlerinizle aranıza girmesine izin vermeyin. Yerine yenisi almak yerine hangilerinin biraz onarmayla veya yeniden stil vererek. kurtarılabileceğini düşünün.

Nasıl bilinçli bir şekilde alışveriş yaparsınız

Şimdi gardırobunuzun sürdürülebilir kalmasına odaklanabilirsiniz. Ne demek mi istiyoruz? Ve koleksiyonunuza nasıl bilinçli parçalar ekleyebilirsin? Çok basit:

1. Adım: Zihninizi yeniden şekillendirin

Öz farkındalık en güzel şeylerden biridir. Bir mağazayı gezerken - ister online ister gerçekte - niyetinizin farkında olmalısınız. Ani alışveriş  yapmak pek iyi bir fikir değil. Onun yerine sürdürülebilir gardırobunuza yeni giysiler eklerken onlara bakış açınızı yeniden düşünün. Onları kısa süre bir heves yerine uzun süreli bir yatırım olarak görün.

Sadece bir sezon sürecek trendleri boşverin ve modası geçmeyen klasik parçalara yatırım yapın. Beyaz gömlekler, tam oturan blazerlar, sade kolsuz elbiseler, rahat hırkalar satın almaktan pişman olmayacağınız başlıca parçalardan bazıları.Sürdürülebilir dolabınızı heyecanlı tutmak için birbiriyle uyumlu ve farklı şekillerde kombinlenebilecek parçalar arayın.

İki genç kadın bir kaldırımda yürüyor, diğer insanlar onların arkasında duruyor ve yürüyor

2. Adım: Duyarlı alışveriş yapın

Hangi markaların etik pratiklerle ve yüksek kalite standartlarıyla kıyafet ürettiklerini öğrenin. Ürünlerini bilinçli bir çabayla yerli olarak üreten ve ayak izlerini azaltmaya çalışan yerel markalar bulun. Ve ayrıca unutmayı vintage mağazalarda keşfedilmeyi bekleyen birçok havalı parça var.

Esmer bir kadın üzerinde birçok renkli üst giysinin olduğu bir elbise askısından beyaz bir tişört alıyor

3. Adım: Daha derine bakın

Her zaman marka etiketlerini kontrol edin. Mümkün olduğunca, keten, bambu gibi organik ve düşük etkili materyalleri seçin. Çünkü bu materyaller daha kolay geri dönüştürülebilir. Giymek için mükemmel parçalar olmasının yanı sıra ikinci bir hayatları da olabilir.

Ve son olarak, alışveriş yaparken yavaş moda hareketine yeni katılanlar dahil sürdürülebilir markaları arayın. Şanlısınız ki bu markalar çevre dostu ve sosyal olarak sağ duyulu yanlarını göstermeyi seviyorlar. O yüzden internette küçük bir araştırma yeterli.

Esmer bir kadın kameraya bej renginde bir giysi tutuyor ve gülümsüyor

Sürdürülebilir gardırobunuza doğru bakım

Eğer uzunca bir süre nasıl sürdürülebilir giyinebileceğinizi merak ediyorsanı cevap çok basit: kıyafetlerinize doğru davranmak. Uzun ömürlü olmasını istediğiniz kıyafetler aldığınız için iyi bir çamaşır bakım rutini çok önemli.

İşte kıyafetlerinize iyi bakmanıza yardım edecek ve en iyi şekilde görünmelerini sağlayacak bir kopya kağıdı

Cheat Sheet çamaşırları

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of a woman examining a top vintage white dress: Stocksy
Image of two young women walking down the street: Blaublut
Image of a woman considering her shopping decisions: Getty Images
Image of a young woman examining the labels: Shutterstock

İlgili Makaleler

  • Kathleen Elie ile 5 dakika

    Yavaş moda bloggerı ve stil ikonu ile sürdürülebilirlik üzerine her şey

  • 5 dakika...

    Renk uzmanı Nicole Salgado yavaş moda, vintage ve renkler hakkında konuşuyor

  • Yavaş modanın yüzleri

    Yavaş moda tasarımcısı Iryna Acetisyan'la çocuklar için sürdürülebilir moda üzerine